İçilebilir su listesi yenilendi.
Misal Haber - 01 Mayıs 2017 Pazartesi - 00:07:20
Ambalajlı Su Raporu'na göre 167 su markası, standartların bir ve ya birkaçına uygun olmadığı tespit edildi.

Çalışmaları yaklaşık 1 yıl süren ‘Ambalajlı Sular Raporu'nu açıklayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Sağlık Bakanlığı'nca yapılan resmi analiz sonuçlarına göre, Türkiye'de büyük bedeller ödeyerek satın aldığımız sular; kimyasal, biyolojik ve radyoaktif kirlilik açısından güvenle içilebilir olmaktan çok uzak” dedi.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer ile raporun editörü Mehmet Şensoy düzenledikleri basın toplasında suların kirlilik haritasını detaylı bir şekilde anlattı.

Raporun çalışmalarının yaklaşık bir yıl önce başladıklarını aktaran Özer,  tüm markaları detaylı analiz etmek için Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını, ancak her bir markanın analizi için ortalama 4 bin liraya yakın bir maliyet çıktığını belirtti. Tüm ruhsatlı markaların analiz yapılabilmesi için 1 milyon liradan fazla bir bütçe çıktığını belirten Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Bilgi edinme kanunu çerçevesinde Sağlık Bakanlığı'ndan tüm markaların resmi analiz raporlarını istedik, ancak tüm bakanlık kapıları duvardı” dedi.

ÇOĞUNUN KURUMSAL SİTESİ YOK

İnternette araştırma yaptığımızda , firmaların çoğunun kurumsal sitesinin olmadığını gördük. Sitesi olanların çoğu ise analiz verilerini sitelerinde paylaşmıyordu diyen Özer, firmalardan ruhsata haiz son analiz verilerini halka açık şekilde yayınlamarını istediklerini, ancak birçoğunun verilerini yayınlamayı reddettiğini açıkladı.

107 DEĞİL 167 FİRMA

Gıda Hareketi’nden yapılan açıklamaya göre ; sonucu açıklanan firma sayısı 107 değil, 169. Dernek ayrıca listede olmayan su firmalarının numune vermeyi kabul etmediğini açıkladı.

Sosyal Medya Hesaplarımızı takip eder misiniz -> 
Twitter      : https://twitter.com/MisalHaber
etiketler : #SU #ANALİZ #RAPOR