KUDÜS ÖZGÜR DEĞİLSE DÜNYA TUTSAKTIR !
Misal Haber - 15 Mayıs 2018 Salı - 10:08:36
Bugün olduğu gibi o dönemde de İslam alemi derin bir sessizlik ve parça pinçik haldeydi.

Bununla beraber 1099 yılında Haçlılar Kudüs’e varmadan önce islam dünyası medeniyetin zirvesini yaşıyordu. Refah içerisindeydi. Bu rahatlığa ve bölünmüşlüğe rağmen haçlı saldırılarına karşılık vermekten korkmadı.

“Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde,
Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu.
Varıp eşiğine alnımı koydum,
Sanki bir yeraltı nehri kaynıyordu.”

 
Rahmetli yazar, şair ve kanaat önderi Mehmet Akif İnan ne güzel söylüyor. Asırlar öncesinin duyarlılığıyla hislerimize tercüman oluyor. Çünkü peygamberler şehri Kudüs, müslümanların hakimiyetinde olmadığı her döneminde olduğu gibi yine kan ağlıyor. İçimizi kanatıyor. Bağrımızı yakıyor. İlk kıblemiz, bereket şehri, adalet yurdu huzursuz ve mutsuz. Biliyorsunuz Mekke ve Medine’yle birlikte 3. Kutsal şehrimizde katliamlar hız kesmeden devam ediyor. Kudüs ve çevresi tıpkı 1.Haçlı Seferi sonrası yaşadığı 88 yıllık hüznünü yaşıyor.

FİLİSTİNDE KATLİAMIN BİLANÇOSU ARTIYOR !

İsrail'in Kudüs işgali, dün ABD'nin büyükelçiliğini taşımasıyla resmiyete kavuştu. Başkent dayatmaları ve zorbalık ile İsrail'e peşkeş edilmeye çalışılan Kudüs için Gazze ve Ramallah'ta kan döküldü. İsrail askerleri, Filistinlilieri katletti.

Birkaç saat içerisinde ölü sayısı 59'u bulurken, yaralananların sayısı ise 2770 olarak açıklandı. Ayrıca İsrail askerleri  gazetecileri de hedef aldı. Filistin basınından 15 gazeteci vurularak yaralandı.

8 AYLIK BEBEK ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail askerleri kadın, erkek ayırt etmeksizin gerçekleştirdiği saldırılarda kimsenin yaşına da bakmadı. Öyle ki öldürülenlerin arasında 8 aylık bir bebek de vardı. Vücuduna isabet eden mermi sonucu hayatını kaybeden bebek, İsrail barbarlığının geldiği son noktayı gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından önemli ayrıntılar:

"İsrail devlet terörü estirmektedir. İsrail, bir terör devletidir.

Filistinli kardeşlerimizle dayanışma için ülkemizde yarından başlamak üzere 3 gün milli yas ilan ettik.

"CUMA GÜNÜ ZULME KARŞI BULUŞUYORUZ"

(Cuma günü) öğleden sonra, Yeni Kapı meydanında zulme karşı dev buluşmamızı gerçekleştireceğiz.

Filistinli kardeşlerimizin yanında olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Bugünün, İslam dünyası olarak Kudüs'ü kaybettiğimiz bir gün olmasına asla izin vermeyeceğiz.

"TERÖRLE MÜCADELEMİZE BAĞIRANLAR SESSİZ"

Teröristlerle verdiğimiz mücadele sebebiyle, teröristleri öldürdüğümüz zaman bizi hesaba çekenler, şu anda kendi topraklarını işgal edenlere karşı en ufak bir ses çıkarmıyorlar."

İslam İşbirliği Teşkilatı olarak ramazan ayı boyunca üye ülkelerde Filistinli kardeşlerimiz için yardım kampanyası düzenleyeceğiz.

(İsrail'in Gazze'ye saldırısı) Sayın Abbas ve BM Genel Sekreteri başta olmak üzere pek çok liderle görüşmeler yapacağım.

"ABD'YE KATILMIYORUZ"

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, sözcülüğü üzerinden konuya ilişkin açıklama yaptı. Başbakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık'ın Trump'ın aldığı karara halen katılmadığını söyledi. Sözcü açıklamasında İngiltere'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımayacağını belirtti. May'in sözcüsü Gazze'de yaşanan can kayıpları nedeniyle endişeli olduklarını vurguladı ve itidal çağrısı yaptı.

FİLİSTİNİN EN BÜYÜK UMUDU TÜRKİYE

Filistinliler sokaklarda Türk bayrağı açarak en büyük umutlarının Türkiye olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin bu saldırı karşısısında atacağı her adım Filistin'in ve Kudüs'ün kaderini değiştirecektir düşüncesinde olan Filistinliler en kısa zamanda somut adımların atılmasını istiyor.

AMERİKA-İSRAİL-SUUDİ ARABİSTAN DOSTLUĞU

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün açıklamasında "Suudi Arabistan işgalci İsrail güçlerinin onlarca Filistinli sivili öldürmesini ve yaralamasını kınıyor" ifadelerine yer verildi.

Kınamada ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması konusunda bir ifade yer almaması dikkat çekti.

Suudi Arabistan'da Kudüs'te yaşananlara dair haber yapılması Kraliyet tarafından yasaklanmıştı.

"KORKAKLAR..."

Yıldız Tilbe, şunları yazdı:

"Şu an işgal altında olan Orta Doğu ve Müslüman ülkelerindeki durum, Türkiye'ye yapılmak istenen işgalin provasıdır. Oralar Osmanlı'nın, yani bizimdi; kopardılar. Avrupaüzerinden üstümüze gelemeyen korkaklar, arkamızdan dolanıyorlar. Allah fırsat vermesin kafirlere, İslamiyet'e yardım etsin.