SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRLARI
Misal Haber - 22 Mart 2017 Çarşamba - 14:54:18
Sağlıklı yaşam nedir, sağlıklı olmak için neler yapılmalı, sağlığımıza yararlı ve zararlı olan şeyler nelerdir? İşte tüm bu soruların cevabını maalesef birçoğumuz bilmiyor ve hayatına çeşitli sebeplerden dolayı yerleştiremiyor. Gelin sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız bir bakalım.

 

Öncelikle sağlıklı yaşam dendiğinde bireylerin kaliteli beslenmesinin yanında aynı zamanda spor yapması gerektiği de tartışılmaz bir gerçektir. Peki, ülkemizde insanlar ne derece sağlıklı besleniyor ya da spor yapıyor bunu kestirmek zor olmasa gerek. Malesef ülkemizde birçok insan sağlığının kıymetini bilmiyor ya da geç idrak ediyor. Buna sebep olarak ise maddi sıkıntıları, spor yapmak için zamanlarının olmadıklarını ve bulunduğu hayat standartlarını bahane ediyor. Oysa sağlıklı yaşam için günde 30 dakika kadar aç karın ile sabah yürüyüşleri yapılabilir ya da akşam saatlerinde yapmakta tercih edilebilir. Bunun dışında bireylerin gün içinde yedikleri besinlerin kalorileri değerlerini bilmeleri bir o kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken başka bir husus. Bunu öğrenmek için internetten günlük kalori ihtiyaçlarını boy, kilo, cinsiyet, yaş ve haftalık hareket etme kapasitelerini hesaplayarak öğrenebilecekleri programlar mevcuttur. Bu uygulamadan çıkan sonuç kişinin BMR(bazal metabolizma hızı) dedikleri yani gün içinde alması gereken kalori miktarını gösterir. Eğer kişi yediği besinlerin kalorisini buna göre uygular ise sağlıklı bir birey olma yolunda ilk adımı atmış olacaktır.

 Birey, gün içinde alması gereken karbonhidrat, protein ve yağları da buna göre belirlemiş olacak ve günlük kalori ihtiyacını doldurmuş sayılacaktır. Peki, nedir bu kaliteli karbonhidrat, protein ve yağlar? Kaliteli karbonhidratlar dediğimizde: Kepek ekmek, tam tahıl ekmek, çavdar ekmek, kepek makarna, esmer pirinç, bulgur, yulaf, tatlı patates; kaliteli protein: Tavuk, kırmızı et, balık, yumurta, süt ürünleri, bakliyatlar; kaliteli yağlar grubunda ise: zeytinyağı, ceviz, badem, fındık, avokado gibi besinleri sayabiliriz. Bu besinler insan vücudundaki amino asit zincirlerini içinde bulundurmuş olup kişinin daha atletik bir vücut elde etmesini sağlar ve aynı zamanda kas kütlesini arttırmaya yardımcı olur. Bunun yanında çoğu insanın vazgeçemediği abur cuburlar, tatlılar ve şekerlemelerde tüketilmemelidir. Şeker ihtiyacı daha çok gün içinde yenilecek herhangi bir meyve türü ile karşılanmalıdır. Son olarak birçok insanın farkında olmadan az tükettiği su miktarı ise araştırmalar üzerinden gidersek 25 kilo başına 1 litre su tüketilerek aradan çıkartılmalıdır. Böylelikle sağlıklı yaşam adına bir şeylerin bilincine varmış, kaliteli bir yaşamın kapısını aralamış ve hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmuş olacağız.

Bahsettiğimiz bu bilgilerden yola çıkarsak bizleri güçlü yapan ve hayatta tutan en önemli şeyin sağlığımız olduğu büyük bir gerçektir. Dolayısıyla sağlıklı beslenmeyi ve spor yapmayı bir yaşam felsefesi haline getirmekten asla vazgeçmemeliyiz.