TOPRAK OLMADAN BİTKİ YETİŞTİREN ROBOT
Misal Haber - 22 Mart 2017 Çarşamba - 14:54:18
Teknoloji korkunç bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Bu ilerleyişe yeni bir gelişme daha eklendi. Toprağa gereksinim duymadan bitki yetiştirebilen robot.

Günümüzde artık her alanda teknolojik gelişmelere şahit oluyoruz. Bunlardan bir tanesi de tarım alanında yaşandı. Toprağa ihtyaç duymadan bitki yetiştiren robot üretildi.

Bu teknolojiden önce güneş ışığına ihtiyaç duymadan, yapay güneş ışığı ile bitki yetiştirmeyi görmüştük. Şimdi ise bir adım daha ileri gidilerek, New York’ta bir girişim sonucunda, Eddy isimli robot sayesinde toprak olmadan bitki yetiştirmek mümkün hale geliyor. Herkes ilkokul yıllarında pamukla fasulye yetiştirmiştir, şimdi ne toprak ne de pamuk, sadece geliştirilen robot ile bitki yetiştirmek mümkün hale gelecek.

Eddy bir yumurta şeklinde olup, bitkinin ihtiyaç duyduğu besinleri doğru aralıklarla bitkiye ileterek topraktan alabileceği tüm besinleri sunabiliyor. Toprağa ihtiyaç duymadan bitki yetiştirmeyi sağlayan bu teknoloji şimdiden yatırım almaya başladı. İlk yatırımı 2 milyon dolar olan Eddy, yıl sonuna kadar bu yatırım miktarını 8 milyon dolara çıkartması bekleniyor.

 

Yaptığı işleme rağmen fiyat olarak 180 dolardan satılacağı konuşuluyor. Bu yıl içerisinde 25 bit adet satmayı planlanan teknoloji, yıllar sonra soğuk bölgelerde de artık egzotik meyvelerin rahatlıkla yetişebileceğini görebileceğiz.

 

Yazar : Zafer KAPLAN