Bugun...


Cihan Ünal

facebook-paylas
ÜMMET DE, MİLLET DE BUGÜNE KOLAY GELMEDİ !
Tarih: 08-08-2019 17:12:00 Güncelleme: 08-08-2019 17:12:00


Öncelikle yazımızı okuyan saygıdeğer kitlemize selâm ve muhabbetlerimi ileterek başlamak istiyorum.

Osmanlı ismi, bazı kesimlere sebepsiz bir şekilde ağır gelir malumunuz.

Hayır, şu Osmanlı’ya kin kusan Bizans hayranı güruhtan bahsetmiyorum sadece. Bir de sözde bu Vatan’ı en çok sevdiğini iddia edenlerden, kendilerine ‘çağdaş’ diyen, geçmişini 1923’e bağlayan bir kesim var bilirsiniz…

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Malesef bugün özel bir tarih okuması yapmamış herhangi birisi, neredeyse Anadolu'ya Cumhuriyet ile birlikte geldiğimizi sanır.." diyerek altını çizdiği bu gerçek, yaklaşık son asrın en büyük sorunlarından biri denilebilir. Çünkü onlarca yıl, bu millete Anadolu ve Trakya topraklarında kimlerin nasıl yaşadığı anlatılmadı. Halâ da anlatmaya kalkanlara Cumhuriyet Düşmanı, Saltanat Meraklısı gibi yaftalar takılıyordu.

Fakat artık devir değişiyor. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan tam da bu değişimi anlatmaya çalışıyor. 'Cumhuriyetimizi koruyalım. Fakat Osmanlı'yı, Selçuklu'yu da yani ata mirasını reddetmeyelim. Biz bir Kabile Devleti değiliz!' derken tam olarak bu gerçeği işaret ediyor.

 

Hani diyor ya Sezai Karakoç, 'Onlar sanıyorlar ki biz sussak mesele kalmayacak. Halbuki biz sussak tarih susmayacak, tarih sussa hakikat susmayacak. Onlar sanıyorlar ki bizden kurtulsalar mesele kalmayacak. halbuki bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar. Vicdan azabından kurtulsalar tarihin azabından kurtulamayacaklar. Tarihin azabındna kurtulsalar, ALLAH'ın gazabından kurtulamayacaklar…’

 

Haydi şu an üzerinde yaşadığımız toprakları bizlere emanet eden ecdadın tarihine bir göz atalım şimdi.

Öncelikle Türk Milleti'nin geçmişine bir bakalım.

Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan Güneş, ilelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti'ni işaret eder. Etrafını ören 16 yıldızdan her biri ise bir Türk Devleti'ni işaret eder bilirsiniz. Tam 16 büyük devlet..

Köklerimizin ne kadar eskiye gittiğine bakın şimdi..

Yıldızlardan biri, en eski geçmiş olan İmparator Teoman'ın Büyük Hun Devleti'ni işaret ediyor. Büyük Hun İmparatorluğu M.Ö. 200'lü yıllara dayanıyor. Yani 2,200 yıl öncesi..

 

Diğer yıldızlar ise bugünkü Macaristan olan Avrupa Hun İmparatorluğu, Batı Hun İmparatorluğu, Ak Hun İmparatorluğu, Altın Orda Devleti, Avar Kaanlığı, Hazar Kaanlığı, Uygur Kaanlığı, Timur, Babür, Göktürk Kaanlığı, Karahanlılar, Gazneliler, Harzemşahlar, Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu'nu işaret ediyor...

Bunlar Türk Boyları ve Dünya Tarihine damgasını vuran Türk İmparatorlukları...

Fakat bir de İslâm’la taçlandığımız dönem var, o da 751 yılında oluyor bilirsiniz. Tam 1,300 yıldır da aynı haliyle sürüyor hamdolsun. Hem İslâm'ın hem de Türk Devleti'nin büyümesi o yıldan sonra aralıksız sürdü.

 

Ama en büyük gelişme ise Selçuklu Devleti döneminde oldu. Selçuklular deyince akla gelen ilk isim olan Aparslan, İmparatorluğun Anadolu'ya adımını atmasını sağlayan isimdi. Alparsalan 1071’de bugün Muş sınırları içerisinde bulunan Malazgirt'te Bizans'ı yenerek Büyük Türk Tarihini başlattı. Dünyanın en büyük kentlerinden olan Bağdat ve sonrasında Kerkük, Şam, Kudüs hatta Mekke ve Medine de Türk toprağı oldu. Artık İslâm da hızla yayılıyordu. Ecdat en Batı'da Bizans'ın sınırına kadar yürüdü.

Alparslan'ın torunu SüleymanŞah zamanında ismi Anadolu Selçuk Devleti olarak anılan dev imparatorluk, Bizans'ın başkenti Konstantinapolis'in yani İstanbul'un yanı başındaydı. Ve İmparatorluk, Efendimizin müjdesine erişmek üzere Konstantinapolis’i alacaktı. Hatta o büyük müjdeyi yerine getirebilmek üzere Eyüp El Ensari (Eyyüp Sultan) yaşlı haliyle İstanbul seferine katılmak üzere Medine'den yola çıkmıştı. Müslümanlar, Sultanlar, Hanlar, Kaanlar Konstantinapolis’i alabilmek için savaşmıştı yıllarca. Fakat İstanbul'u almak tek bir Sultan'a nasip oldu. Osmanlı deyince akla gelen ilk isimlerden olan Fatih Sultan Mehmed Han..!

Anadolu'da Selçuklu’nun görkemli tarihi 1308’e dek devam etti. Ve Anadolu, Osmanlı'nın Yükselişi'ne tanıklık ediyordu.

 

‘Devlet Ebed Müddet’

Buydu dev imparatorluğun sloganı. Yani Osmanlı ebediyyen var olacaktı. 1299'da Osman Gazi Osmanlı’yı kurmuştu. Bu tarihten sonra hem Devlet, hem Türkler ve en önemlisi İslâm her geçen yıl büyüdü.

Ve sene Efendimiz’in müjdelediği yazılan o büyük şerefe Fatih Sultan Mehmed Han 1453'te ulaştı. Konstantinapolis'e Osmanlı Ordusu ile girdi ve Haçlıların hükümdarı olan Roma İmparatorluğu'nu tarihten ebediyyen sildi...

 

Diyor ya Arif Nihat Asya, 'Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma, ALLAH'ım!'

 

Ve Yavuz Sultan Selim Mısır'ı fethetti. Ardından Osmanlı'nın ilk Halifesi oldu. Onun oğlu Kanuni Sultan Süleyman, Türk topraklarını en geniş sınırlara kadar taşıdı. Sonra taht kavgaları. Bu da Dev İmparatorluk için sonun başlangıcıydı. Ve Batı da gelişiyordu. Batı'nın etkisinde kalanlar, kendilerine Reformist ya da Yenilikçi diyenler, Dev İmparatorluğun sonunu planlıyordu.

 

Avrupa savaşlarla karışırken 1876'da Sultan II. Abdulhamid Han tahta çıkıp 33 yıl boyunca hem Milleti hem Ümmeti dimdik ayakta tuttu. Batılı Reformistler gün gün artıp onu tahtından etti. Ve gerileme devri başlamıştı...

1914'e gelindiğinde yani I. Dünya savaşında Osmanlı, Anadolu'nun onlarca katı toprağını kaybediyordu. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Trakyalı tamamı tek vücut olarak Çanakkale'de düşmana dur dedi. Sultan Vahdettin'in başlattığı yürüyüş, 1919'da Yeni Türk Devleti'nin ilk adımlarını oluşturdu.

Ve nihayetinde, 1923'te Cumhuriyet sistemi başladı. Devamı malumunuz.

İktidar kavgaları, darbeler, yüzlerce yıllık İslâm tarihimizi reddeden anlayışlar, sansürlenir gibi dili değişen ezan, atılan ırkçılık nifakları, yasaklanan Kur'ânlar, Müslüman Anadolu Milleti’ne yönelik baskılar, şapka zaruriyeti, dönemin başbakanının itirafı “Devrimin temel gayelesi nesillere geçmişin kapılarını kapatıp Arap-İslam dünyası ile bağları kopararakdinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmak” olan harf devrimi, İstiklâl Mahkemeleri, işkenceler, zulümler, darağaçları, katliamlar...

 

Geçmişimiz bu şekilde ilerledi.

 

Bunca asil bir geçmişe rağmen geçmişini Cumhuriyet Tarihi’nden ibaret görmek, 1923 sonrasını esas alarak soyunu bu tarihe bağlamak kelimenin en hafif tabiriyle…

*Bu durumu anlatacak olan kelimenin hafif tabiri dahi ağır gelebilir diyerek şimdilik tamamlamıyorum.

Toparlayacak olursak, evet, geleceğe kilitlenmeli, ilerleyişimize tüm hızımızla da devam etmeliyiz. Fakat geçmişi unutmamak, unutturmayarak.

 

Biz mantar değiliz 1923’te bir gecede türeyen. Biz bir ulu çınarız, 1299’dan beri büyüyen…Bu yazı 278 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI