BELKİ BANA KIZACAKSINIZ AMA, “BEDELLİ ASKERLİĞE KARŞIYIM”
06 Ağustos 2018 Pazartesi
Askerlik bazı gençler için boş bir zaman kaybı olarak görülebilir. Bazıları için ise yapılması gereken bir vatani görev olarak görülmektedir.

Anadoluda askerliğini yapmamış olanlara kız verilmez diye bir söz vardır. Askerliğini yapmamış olanlara karşı  neden böyle bir algı oluşturulmuştur, bu konu tartışılabilir. Ya eşini ve çocuğunu arkasında bırakıp 18 ay gibi uzun bir süre evinden uzak olmaması için olabilir ya da askerlik;  bazı fevri davranışları törpüleyen ve insanın  hayata dair bakış açılarını değiştiren bir süreç olarak görülmüştür.
 Bazen rastlarsınız, biz erkekler bir araya geldiğimizde bazen askerlik anılarımızdan bahsederiz. Askerliğini bedelli yapan ya da bir nedenle askere alınmamış olanlar sessiz kalır.  İşin fantastik tarafını bir kenara bırakacak olursak.
 Zorunlu askerlik neden devam etmeli ve bedelli askerliğe sürekli bir şekilde kapı aralanmamalı.
Ben neden bedelli askerliğe karşıyım. Durup dururken bu duruma niye el attım. En azından fikrimi niye açıklama gereği duydum. Eminim, generallerimiz, subaylarımız askeri uzmanlarımız bu konuyu benden çok daha iyi biliyorlar. Bundan hiç şüphem yok.
Şimdi, var mı bilmiyorum ama eskiden askerin çoğu geri hizmette çalıştırıldı. Koğuş temizliğinden tutun patates, soğan soymaya, mıntıka temizliği yapmaya her alanda askeriye içindeki tüm gündelik işler yaptırılırdı. Benim burada vurgulamak istediğim, askerlik görevinin bunlar olmamasıdır. Bunlar hizmet alımı yöntemiyle de yapılacak şeylerdir.
Askere alınan gençler, birçok silahı kullanabilen muharip grup olarak veya gerilla savaşını bilen bir şekilde,  en az 12 ay boyunca askerlik eğitimine tabii tutulmalıdır diye düşünüyorum.  Nedeni şu, biz Ortadoğu coğrafyasında bulunuyoruz. Yani bizim bulunduğumuz coğrafya hiç de rahat bir yer değil. Rahat bir coğrafyada olan devletlere bakalım. Onlar ne yapıyor.

Fransa, 16 yaşındakilere zorunlu askerli uygulamasını yeniden başlatmayı planlıyor.

Askerlikte bir ay boyunca 'vatandaşlık kültürü' dersleri verilecek. Katılımcıların "savunma ve güvenlik alanlarında hizmet vermeye" özendirileceği üç aylık bir gönüllü görevlendirme olacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu fikri ilk olarak seçim kampanyasında ortaya atmıştı.

Macron, Fransız vatandaşlarının "doğrudan askeri hayat deneyimi" yaşamalarını istediğini söylemişti.
İsviçre

İsviçre'de askerlik 18-34 yaşları arasındaki erkeklere zorunlu. Ülkede 2013'te yapyılan referandumda askerlik hizmetinin kaldırılması reddedilmişti.

Konu üçüncü kez seçmenlerin oyuna sunulmuştu.

Temel askerlik eğitimi 21 hafta sürüyor, daha sonra yıllık ek eğitimler yapılıyor.

Vicdani retçilerin sivil hizmette bulunmasına izin veriliyor. Askerlik kadınlara zorunlu değil ama gönüllü olarak yapabiliyorlar.

Rahat coğrafyalardaki devletlerin durumu bu.

Gelelim 15 temmuz gecesine,

Eğer 15 Temmuz gecesi askerliğini tankçı olarak yapmış sivil insanlar olmasaydı tankın egzoz borusunu tıkayarak tankın ilerlemesini durdurabilecekler miydi?

Ülkemizin başına bir iş gelse, G3 ten tutun da tüm silah ve teçhizatı kullanacak kişileri nereden bulacaksınız.

250 bin profesyonel asker aldık diyelim diğer gençler sadece 21 günlük piknik eğitimi sonunda evlerine gönderdiğimizi  düşünelim.

 Unutmayalım ki sadece Çanakkalede 250 bin şehit verdik.

 Sonra ne olacak biliyor musunuz?  Elinizde hiçbir askeri eğitimi olmayan bir av tüfeği tetiğine bile basmamış koca milyonlar kalacak.

Size çarpıcı bir örnek vereyim. Bugün itibariyle Güneydoğuda ve Doğu Anadolu bölgelerinde PKK ve diğer terör örgütlerine karşı yüz yüze mücadele etmiş ve terhis olmuş asker sayımız kaçtır.

Tahmini bir rakam söyleyeyim. 25-55 yaş arası olsun;  en az 7-8 milyon kişi gerilla eğitimi görmüştür. İçlerinden biri de benim. Gerçek kurşunun üzerinizden geçtiğini hissetmek tatbikatta yaşanmayan bir durumdur.

Tatbikatta sizi vurmaya atmazlar, ama karşınızda terörist varsa onun amacı sizi öldürmek sizin amacınız da onu öldürmektir.

 Bu açıdan bakılınca Türkiye’nin 40 yıldır mücadele ettiği örgütler karşısında bizzat savaşmış 7-8 milyon savaşçısı var demektir.

Bu hiçbir ülkede olmayan nitelikli asker sayısı demektir.

Diyelim ki bir savaşa girdiniz ve profesyonel ordunuz yok oldu veya sayıca ağır kayıp verdi. Yenisini oluşturmak için en az 12 ay gibi bir süreniz var.

 Ama zorunlu askerliğe ve muharip eğitime tabi tutulmuş insanlarınız varsa bu sadece 3 gün sürer 3 gün içinde asker toplanır. 10 gün içinde toplanan bu kişiler kendi dönemlerindeki askeri disipline ve silah kullanma davranışına hemen adapte olurlar.

Acizane benim aklımın erdikleri bunlar, takdir okuyucularıma  aittir.