KAYBOLAN AİLE BAGLARİ
03 Eylül 2017 Pazar
Konuya direk baliklamaca dalmak istiyorum. ailenin yapısını anlatmadan rolünü misyonunu anlatmadan konuya dalış yapıyorum...

Bize ne oldu diye düşünmeden edemiyorum, evlat anneyi abiyi ablayı tanımıyor, büyüklere saygıyı idrak dahi edemiyor ve en önemlisi eşler evde  birbir misyonunu sorgular hale gelmiş. karı koca kavramı sen bana karisamazsin sen kim oluyorsun olmuş. aklıma bir kıssa geliyor onu paylaşmak istiyorum. şüphesiz ki Allah gönderdiği peygamberi en mükemmel surette yaratır. liderlik ve idarecilik onların genlerine Allah tarafından işlenmiştir. Ama günümüzün ailelerinin hastalığı olan kibirle iteat etmem dürtüsü ozamanda Hz Musa nin eşinde var idi. ve Allah'ın değer vererek peygamberlik verdiği peygamberi kibrinden dolayı inancsizligindan dolayı beğenmeyip "Allah peygamber gönderecek başka birini bulamadida senimi gönderdi" diye küçümsermis. buradan anlamamız gereken şu, eşler birbirlerinin değerini kendileri verirler bir kadın güzel olmaya bilir ama kocası onu öyle bir severki kadın kendini dünyanın en güzeli hisseder, veya bir erkek baskın olmayabilir yada işini bilmiyor olabilir ama karısı ona öyle iltifatlar eder ki o adamı hem çocukları baba yerine koyar ve örnek alır hemde adam elinden gelenin daha fazlasını eşinin verdiği değerle yapmaya çalışır.
   Bu konuyu kardeşler arasında soyle orneklendire bilirim. Allah her kardesin riskini ayrı yaratır ancak kişiliklerini ve yeteneklerini bir saatin dişlisi gibi yaratır. söz gelimi; dört kardeş var birisi lider karakter, diğeri hitabi yönden iyi, diğerinin liderliği yok ve ezik ama hesabı güzel, dördüncü kardeş tam bir dizayn dehası. bu kardeşlerin hiçbirinin kişiliği birbirine uymuyor gibi duruyor. ancak bu kişiler bir iş kursalar bakın ne oluyor. lider yönetiyor, hitabeti iyi olan seminer ve reklam işine bakıyor, hesabı iyi olan muhsebeyi tutuyor, dizaynı iyi olan dizayn-duzen işlerine bakıyor. sizce bu kardeşlerin başka birine ihtiyacı varmı...? cevabı siz verin.
   Bu bahsettiğim olayı keşfedip hayatlarında uygulayanlar var çevrem dolu eminim sizinde vardir, pazarcilikla başlayıp aile şirketi olanlar mesela. tabi bunda alilelerin helal lokma yedirmesi birinci kural.
   yukarıda okuduğunuz yazının tamamı hayatımızda var, ama olumsuz örnek olarak umarım anneler ve babalar evlatlarını bu bilinçle yetiştirir ve kendileride birbirlerine bu çerçevede saygılı olur ve aileler parçalanıp dağılmaz. Allah herkese iyi bir eş hayırlı evlatlar nasip etsin...