Mustafa Akif Ekşi
Sivil Toplum Hareketi Genel Başkanı
 Özgeçmişi  Köşe Yazıları
 Tüm Yazarlar
Yeniden inşaa süreci !
02 Mayıs 2017 Salı
Ak Parti için Yeni bir süreç başlayacağı artık netleşmiş durumda.

Partinin Tartışmasız ve tek Lideri, 

Aşkı sevdası olan Ak Partinin başına geçiyor.
Peki yeni süreçte beklenti nedir?

Öncelikle ;

1. 15 Temmuz Darbe girişimi ve Milli müdafanın neticesinde sessiz kalan Bakan ,Bürokrat ,siyasilere gerekli yaptırımın uygulanması.

Her kim o gece vatandaş ile beraber sokağa çıkmadı ise vatandaş 
 sayesinde muhafaza edilmiş 
 makamları derhal boşaltmalıdır. 
Bu konu tartışmaya ve yoruma açık değildir.

Vatanın müdafaası için ihanet eden cezalandırılmalı iken korkan da cezalandırılmadan görevden almak kaydı ile aynı kefede değerlendirilmelidir. 
Bu yorum biraz ağır gelmiş olabilir ancak yönetici koltuğunda oturan her yöneticide feraset kadar cesaret de önemlidir.

2. Bu ülkede her olumsuz şartta her kargaşada Ve ülke aleyhine her propagandada baş aktörler arasında yer alan Medya Patronlarının kanalından, 
darbe gecesi Cumhurbaşkanımızın Diren'in çağrısını izliyor isek camiadan beslenen TV kanalları Ve Devletin kanalı olan TRT yeniden gözden geçirilmeli ve gerekli adımlar en sert şekilde atılmalıdır.

3. Seçim zamanı ev seçen vekillerden derhal arınılmalıdır. 
Yani Cumhurbaşkanı gibi sofra seçmeyen seçilmişler ile yola devam edilmelidir. Ziyaret edilen Evlerin kirli olma Ve kokuyor olma telaşı ile hareket eden kokuşmuş beyaz müslümanlardan uzak durulmalıdır.

4. İlçe başkanları çakarlı ve son model araçları ile asıl seçmenimiz olan Anadolu'nun muhafazakar Ve mütevazı insanının kapılarına yanaşmayı bırakmalılar.

5. Şahsım adına ifade etmeliyim; 
 Her ilçede 3 ilçe başkanı (Ana Kademe - Kadın Kolları - Gençlik Kolları) kargaşası tecrübelerimiz ile maalesef ki sabittir. İlçelerde Kadın Kolları ve Gençlik Kolları bir şekilde Ana Kademe ilçe Başkanına sorumlu tutulmalıdırlar. 
Belki denetim açısından mantıklı bir tavır olabilir ancak ilçe başkanlığı seçiminde biraz daha titiz davranılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. 
İlçe başkanı tutumu ile 20 küsür yaşlarında Kaymakamları Valileri Emniyet Müdürlerini arayarak talimat veren ve bu gücü kendilerinden geldiğine inanan genç kardeşlerimizden bir an önce kurtulmalıyız. Önce tevazu ilkesi ile siyasete yani İlk gün ki ruha dönmeliyiz. 
Gençlik kollarının bu işin çıraklık süreci olduğunun farkına varılmalı. Ana Kademe ile diyaloglar geliştirilerek geleceğe hazır siyasiler haline dönüşmenin çabası verilmelidir. 
Bu olgunlukla davranan arkadaşlarımızı tenzih ederim.

6. STK lara baskı yapan il ilçe başkanlarından derhal arınmalıyız. 
Sivil Toplum Kuruluşları ile tek güç olma iç güdüsü ile çekişmeye girmek yerine iş birliği kuvvetlendirilmelidir. 
''Biz varken Size ne gerek var'' pervazsızlığından kurtulunmalı ve STK ile Siyasi hareketlerin hareket alanlarını iyi idrak edecek akıllı siyasiler ile hareket edilmelidir.

7. Asıl ve en mühim konu; Herkes Cumhurbaşkanı'na yakın olmak zorunda değil, herkes Cumhurbaşkanımız ile samimi olmak zorunda da değildir. İtibarı sadece Cumhurbaşkanımıza yakınlık olarak gören siyasilerden derhal uzaklaşılmalıdır. Süreç Cumhurbaşkanımıza yakın olma değil üzerinden yük almak sürecidir. 
Liyakat üzerinden değerlendirme yapılmalıdır. 
Cumhurbaşkanımıza madden değil manen yakın olanların mücadelesi ile bir yere gelmiş Davanın asli ruhuna kavuşması ile başarı sağlanmalıdır.

Yani üstadın dediği gibi;

Umudum her zaman bakidir amma,
Zaman kısa, ben yorgunum, yol uzun.
Hepinize saygılarımı sunuyorum...