100 çalışandan 64’ü bu yıl tatil planı yaptı: İşte beğenilen tatil rotaları

Türkiye’de 2 yılın akabinde koronavirüs olay sayılarının düşmesiyle bu yaz olağanlaşma ile birlikte çalışanlara bu yılki tatil planları soruldu. Türkiye genelinde 4 bine yakın çalışanla gerçekleştirilen araştırmada 100 çalışandan 64’ünün tatil planı yaptığı belirlendi.

GÖZDE TATİL KENTİ ANTALYA

Bu yıl çalışanların yüzde 46’sı tatilini Kurban Bayramı ile birleştireceğini belirtti. 100 çalışandan 64’ü yaz tatili için plan yaptığını paylaşırken, tatil planlarında en çok tercih edilen birinci üç kent Antalya, Muğla ve İzmir oldu. Bu kentleri ise Balıkesir, Aydın, Mersin, Çanakkale, İstanbul ve Edirne izledi.

100 ÇALIŞANDAN 47’SİNİN TERCİHİ OTEL

Bu yıl çalışanların yüzde 44’ü tatil planını Temmuz ayında yaparken, yüzde 37’si Ağustos, yüzde 12’si ise Eylül ayında plan yaptığını tabir etti. Avansas’ın yaptığı araştırmaya katılan çalışanların yüzde 47’si tatil için konaklama tercihini otelden yana kullanacağını belirtirken, 18’i kendi yazlığında, 15’i ise kiralık konutta geçireceği bilgisini paylaştı. Pansiyon tercih edecek çalışanların oranı yüzde 5 olurken; kamp yapmayı planlayanların oranı ise yüzde 2’de kaldı. 100 çalışandan 82’si ailesi ile tatil yapacağını söz etti. Bu yılki yaz tatilini otelde geçirecek olan çalışanların yüzde 59’u 5 yıldızlı oteli tercih ettiğini belirtirken, 29’u 4 yıldızlı, 11’i ise 3 yıldızlı otellere rezervasyon yaptırdığını belirtti.

TATİL BÜTÇESİ 5-20 BİN TL ORTASINDA DEĞİŞİYOR

Bu yıl yaz tatili yapacak olan çalışanlar bütçe olarak 5 ila 20 bin TL ortasında bütçe ayırdıklarını söz etti. Ortalama tatil müddetinin 8 gün olarak açıklandığı araştırmada konaklama tipi olarak birinci sırada yüzde 47’lik oranla oteller yer aldı. Erken rezervasyon avantajlarından faydalananların oranı ise yüzde 47 oldu. Kalabalıktan uzak konaklama tercihlerinde ise yazlık ve kiralık apart yer aldı. Çadır ve kamp yerinin ise yüzde 2 oranında tercih edildiği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.