ABD’nin New Mexico eyaletindeki Müslüman cinayetlerinin baş şüphelisi yakalandı

Albuquerque Polis Departmanı Şefi Harold Medina, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Albuquerque’de en son bir Müslüman erkeğin öldürülmesine karıştığına inanılan aracın izini sürdük. Şoför gözaltına alındı ve cinayetlerin baş şüphelisi o.” tabirini kullandı.

Polis, olayla ilgili gelişmelerin daha sonra aktarılacağını bildirdi.

Polis, evvelki gün, taarruzlarla kontaklı olduğunu düşündüğü gri bir aracın fotoğrafını ve ayrıntılarını yayımlayarak, aracın bulunması için halka davette bulunmuştu.

Albuquerque’da Müslüman cinayetleri

New Mexico eyaletinin en büyük kenti Albuquerque’da, 3’ü son iki hafta içinde olmak üzere geçen kasımdan bu yana 4 Müslümanın vurularak öldürülmesi dehşet ve kaygıya neden olmuştu.

62 yaşındaki Mohammad Ahmad, Kasım 2021’de helal market işletmesinin ardındaki araç parkında meyyit bulunmuştu.

41 yaşındaki Aftab Hussein, 26 Temmuz’da apartmanının park yerinde vurularak öldürülmüştü.

Öğrenci başkanı 27 yaşındaki Muhammad Afzaal Huşsain, 1 Ağustos’ta New Mexico Üniversitesi yolunda vurularak öldürülmüş, 5 Ağustos Cuma gecesi de 25 yaşındaki Naeem Hussain silahlı akınların son kurban olduğu açıklanmıştı.

Albuquerque Polis Departmanı, öldürülen Müslümanların ırk ve din temelli olarak maksat seçildiklerine ve katilin tıpkı kişi yahut bireyler olduğuna inandıklarını belirtmişti.

ABD Lideri Joe Biden da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Albuquerque’de 4 Müslüman erkeğin dehşetli biçimde öldürülmesi beni öfkelendirdi ve üzdü. Bu bahiste tam soruşturma sürerken, dualarım kurbanların aileleriyle ve idarem Müslüman toplumun yanında güçlü formda duruyor. Bu nefret dolu taarruzların ABD’de yeri yok.” sözüne yer vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.