Almanya Başbakanı Scholz halkına seslendi: Güçlü kış bizi bekliyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, gelecek kış mevsimine ait ülkesinin halkına kıymetli iletiler verdi.Almanya Patronlar Federasyonu’nun programında konuşan Başbakan Scholz, berbat bir tablo çizdi. Scholz, vatandaşlarından güç krizinde güçlü bir kışa hazırlanmalarını istedi.

‘Zorluklara katlanın’

Alman Başbakan, güç arzında Rusya’ya bağımlılıktan kurtulma yolunda oluşacak zorluklara halkın katlanması gerektiği tarafında davette bulundu.

Enerji krizine karşın Almanya’daki elektrik tedarikinin teminat altına alındığını savunan ve ülkenin güneyindeki iki nükleer güç santralinin kışın çalışmaya devam etmesinin mümkün olmasını sağladıklarını anlatan Scholz, şöyle dedi:

“Elektrikte darboğaz olmayacak”

“Böylece Alman elektrik piyasasında rastgele bir darboğaz olmayacak.”

Ülkesinin 2023’ün sonuna kadar gereksinimi olan tüm gazı ithal etmek için gerekli altyapıya sahip olacağını anlatan Scholz, bunun için kuzey Almanya kıyılarında LNG terminallerinin inşa edildiğini belirtti.

“Bu kışı çıkaracağımıza inanıyorum”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede gaz depolama tesislerin de doluluk oranının yüzde 85’e ulaştığını ve Alman hükümetinin gazda fiyatları aşağı çekmek için daha fazla tedbir alacağını belirterek, “Yaptığımız hazırlıklarla bu kışı çıkaracağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

“Geleceğin gazı hidrojen”

Almanya’nın güç kaynaklarını çeşitlendirmek ve Rus gazından bağımsız olmak gayesiyle hidrojen endüstrisinde büyük bir atılım yapmak istediklerini belirten Scholz, hidrojeni “geleceğin gazı” olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.