Avrupa yüzünü Afrika’ya çevirdi: Rus gücüne alternatif aranıyor

Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali sonrası Avrupa özelinde tüm dünyada güç denklemi tekrar kuruluyor. Moskova’yı cezalandırmak isteyen Batı dünyası, güç için yeni ihracatçılar aramaya başladı. ABD’nin uzun müddettir Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihraç etme isteği bilinmesine karşın coğrafik uzaklık ve bunun beraberinde getirdiği maliyet artışı Avrupalı ülkeleri farklı alternatiflere yöneltiyor. Bu manada rezerv büyüklüğü ve fizikî yakınlık münasebetiyle akla Kuzey ve Batı Afrika ülkeleri geliyor.

CEZAYİR VE MISIR ÖNE ÇIKIYOR

Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığı sona erdirmek için bir Avrupa Kurulu planı olan ‘REPowerEU’, yayınladığı raporda, Mısır ve Batı Afrika’yı potansiyel kaynaklar olarak bilhassa belirtti. Komitenin istatistiklerine nazaran, Cezayir şu anda 2021’de ithalatının yüzde 12,6’sını sağlayarak Avrupa Birliği’nin (AB) açık orta en büyük Afrikalı doğal gaz tedarikçisi pozisyonunda.

Nijerya yüzde 3,5 ile ikinci, son dört yılda AB’ye güç ithalatını dört katı artıran Mısır ise yüzde 2,5 ile üçüncü sırada yer alıyor. Güç alanında global bir araştırma ve danışmanlık şirketi olaran Wood Mackenzie’nin gaz ve LNG araştırmalarından sorumlu lider yardımcısı Massimo Di Odoardo, AB’nin güç alternatifi arayışıyla ilgili “Afrika, yakınlığı göz önüne alındığında güzel bir pozisyonda. Afrikalı ülkeler, Rusya’dan uzaklaşmaya çalışırken Avrupa’nın ana tedarikçisi olmak istiyorsa süratli hareket etmeli” sözlerini kullandı.

ENERJİ TRANSFERİ BAŞLADI

AB’nin artan gereksinimlerini karşılama konusunda en şanslı üreticiler Cezayir ve Mısır olarak öne çıkıyor. Avrupa’ya güç transferi başlarken, Cezayir’in devlete ilişkin ulusal petrol şirketi Sonatrach ile Mısır’ın EGAS’ı, İtalyan güç devi ENI ile uzun müddettir devam eden ilgileri sayesinde Rusya’ya getirilen yaptırımlar sonrası Avrupa pazarındaki hisselerini en çok artıran şirketler oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.