Avrupa’da güç krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Avrupa’nın kış için doğalgaz stoklamaya çalıştığı periyotta Rusya’nın tedariki azaltmasıyla yaşanan artışlar elektrik santrallerini çalıştırmak için kullanılan doğalgaz piyasasında bir sıkılaşmaya işaret ediyor.

Nükleer reaktörlerin üretiminin yanı sıra rüzgâr ve hidroelektrik üretiminde yaşanan düşüş sıkışmanın artmasına neden olurken talebin azaltılması için müdahale ihtimalini gündeme getirdi.

Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Rusya’nın gazı kesmesi ve talebin tamamı için kâfi arz olmaması durumunda sonlu dağıtım olacaktır” diyen Avrupa Güç Dağıtım Kurulu Lideri Annegret Groebel, “Karartmalardan kaçınılabilir fakat bunun için bizim şu anda yaptığımız üzere çok fazla şeyin yapılmasını gerektiren bir hazırlık süreci geçirilmesi gerekiyor” sözlerini kullandı.

ALMANYA’DA REKOR FİYAT

Önümüzdeki yıl için Almanya referans güç fiyatı megavat saat başına yüzde 4.5 artarak yeni bir rekor düzey olan 446 euroya yükseldi. Fransız kontratları ise yüzde 4.4 ile birinci sefer 600 euronun üzerinde çıktı. Bu sayı bir varil petrol fiyatının 1000 dolar üzerine çıkmasına karşılık geliyor.

Bu yıl yaşanan sıcak hava dalgası da hidroelektrik üretimi, nükleer santrallerin soğutulması ve güç emtialarının deniz yoluyla taşınmasında kullanılan kritik su yollarının kurumasına neden olarak yaşanan arz düşüncesinin daha da artmasına neden oldu.

Elektrik üretiminde nükleer gücün yeri değerli olan Fransa’da nükleer santrallerin yarısından fazlasının bakımda olması nedeniyle durumun daha da kritik olduğu bedellendiriliyor. Klasik olarak güç ihracatçısı pozisyonunda olan ülke bu yıl ithalatçı pozisyonuna düşerken komşu ülkelerin de daha fazla doğalgaz yakmasına neden oldu.

“Geçmiş periyoda bakıldığında düşük nükleer güç üretimi ve düşük su kaynakları Avrupa’yı yalnızca kömür ve doğalgaz üzere sevk edilebilir kaynaklarla karşılanabilecek bir güç açığıyla karşı karşıya bıraktığı anlaşılıyor” diyen Bloomberg Intelligence Aanalisti Patricio Alvarez, “Bu durumun Rusya’dan tedarikin azaldığı periyotta talebin dirençli kaldığı periyotta yaşanması sorunu daha da büyütüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.