Avrupa’da kâfi ölçüde gübre kalmadı

Çekya Tarım Bakanı Zdenek Nekula, “Yüksek gübre fiyatları ve gübre kıtlığıyla çaba etmeliyiz.” diye konuştu.

Çekya Tarım Bakanı Zdenek Nekula, Avrupa’da kâfi ölçüde gübre olmadığını ve bu durumun ziraî üretimde bariz düşüşe neden olabileceğini söyledi.

Nekula, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin tarım bakanlarının AB devir lideri Çekya’nın başşehri Prag’da gerçekleştirdiği toplantı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, AB’de besin güvenliğinin uyumunu görüştüklerini belirten Nekula, “AB’de kâfi ölçüde, kaliteli ve sağlıklı besinin sürdürülebilir bir biçimde üretimini sağlama sorumluluğumuz bulunuyor.” diye konuştu.

Nekula, bu gayeye ulaşmak için güçlü ve rekabetçi bir tarımla birlikte balıkçılık ve besin sanayisine de muhtaçlık duyulduğunu anlattı.

“Ekonomik ve çevresel amaçlarımızı gerçekleştirebilmemiz için güç ve ham unsura gereksinimimiz var.” diyen Nekula, bu süreçte tarım kesimine daha fazla takviye verilmesi gerektiğini söyledi.

Nekula, Avrupa’da çok hava olayları ile birlikte kuraklık yaşandığını anımsattı.

‘TARIMSAL ÜRETİMDE BESBELLİ DÜŞÜŞE YOL AÇABİLİR’

“Yeterli gübre yok. Bu durum AB’nin ziraî üretimde besbelli bir düşüşe yol açabilir.” tabirini kullanan Nekula, güç ve gübre fiyatlarının rekor düzeylere çıktığını, bunun çiftçiler için “varoluşsal bir sorun” halini aldığını vurguladı.

Nekula, “Yüksek gübre fiyatları ve gübre kıtlığıyla uğraş etmeliyiz.” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa’da güç fiyatlarının süratle artması gübre üretimini de olumsuz etkiledi. Ayrıyeten, yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın Avrupa ülkelerine gübre tedariki azaldı.

Bu durumda, AB gübredeki ithalat vergilerini kaldırmayı ve Kanada üzere çeşitli ülkelerden gübre tedarik etmeyi planlıyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.