Bakan Kirişçi’den tarım ve besin için “stratejik ve vazgeçilmez” vurgusu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) “15. Yıl Kıymetlendirme Toplantısı ve Yatırımcı Buluşması” programını düzenledi. Ankara’da gerçekleşen programa Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TBMM Tarım ve Orman Köyişleri Kurulu Lideri Yunusu Kılıç ve AB Türkiye Delegasyon Yardımcısı Eleftheria Perizinidou katıldı.

Programda konuşan Bakan Kirişci, “Meclis’te kurul lideri olduğum devirde bu süreç başlamıştı. Elbette Avrupa Birliği’nin 1.4 milyarlık takviyesi kıymetli. Kendi ulusal bütçemizden de koyduğumuz takviyede kıymetli. Lakin çok daha değerlisi başta bayanlarımızın ve gençlerimizin olmak üzere bu türlü bir projede istihdamla ve üretimle buluşmuş olması bizim için son derece değerli. Türkiye ve gibisi ülkeler maalesef kırsalı terk etmeyi ve kentlerin etraflarında kendilerine durum almayı vaktinde bir beceri sanmışlardı. Tahminen o günün koşulları da bir kısmını bu zorlamıştı. Evvel pandemi ve sonra Rusya Ukrayna savaşı ile gördük ki tarım ile besin stratejik ve vazgeçilmez bir bölüm. Bu bölüm mutlak suretle asgariden yerli ve ulusal olmak zorunda. Ülke olarak vazifemiz, üretebileceğimiz fazla bir eser varsa onu gereksinim duyanlara sunmak. Fakat önceliğimiz; 85 milyon ve 5 milyonda bu ülkeye sığınan süreksiz statüdeki beşerler. Daha sonra da ülkemizi ziyaret eden 50 milyonu aşmış turistler” dedi.

Aile iş gücünün kıymetlendirilmesi ismine oluşturulan işletmelerin ehemmiyetini vurgulayan Kirişci, “Bu proje sayesinde tekrar kırsala bir ilgi ve yükseliş kelam konusu. Benim önemsediğim bir diğer bahis; milletlerarası bağlantılar ve AB heyetlerinin ülkemiz ile iş birliği yapmaktan kaynaklı olarak daima birlikteliğimiz. Bizim maksadımız Tarım ve Orman Bakanlığı olarak devasa işletmeler kurmak değil. Bizim maksadımız makul bir ölçeği tutturması. Lakin aile iş gücünün mutlak suretle kıymetlendirilmesi ismine oluşturulan işletmeler” formunda konuştu.
Programın sonunda TKDK’dan 15 yıllık süreçte takviye alan girişimcilere, Bakan Kirişci tarafından mükafatları takdim edildi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.