Bakan Soylu: ’15 Temmuz’un ardında bal üzere Amerika var, olmasa adamı orada saklamaz’

İçişleri Bakanı Soylu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Kırklareli’de, Muhtarlarla Buluşma Toplantısı’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Süleyman Soylu, dünyadaki besin krizini Türkiye’nin çözdüğünü öne sürüp şunları söyledi:

“Bugün besin krizini Türkiye nasıl çözmüşse bilmenizi istiyorum; etrafımızdaki coğrafyadaki karmaşıklıkları, savaşları, yoksullukları, katliamları da çözebilecek tek bir ülke var; o da Türkiye’dir. Devir dönem birtakım süreçlerle karşılaşabiliriz. Hangi biriniz 2,5 yıl maskeyle gezebileceğinizi düşünüyordunuz? Bizim tarihe, geçmişe ve geleceğe karşı sorumluluklarımız var. Terör koridoru kuracaklardı. Bugün Pençe-Kilit operasyonunun yapıldığı Hakurk’tan Zap’a kadar oradan Afrin’e kadar terör koridoru kuracaklardı. Bunu kim kuracaktı? Bunu Amerika kuracaktı. Son 3 yılda Amerika, 2 milyar dolar terör örgütüne şahsen kendi senatosundan yardım etti. Bırak senatoyu Türkiye’de bir kurum terör örgütlerine yardım etsin de Amerika, Avrupa bizi çarmıha geriyor mu, germiyor mu? Nasıl bir süreçle karşı karşıya kaldığımızı anlatmak istiyoruz. PKK’ya ve PYD’ye Amerika, tam tamına son 3 yılda 2 milyar dolar resmi yardım yapmış. Orada terör koridoru kuracaksın, orada teröristi öldürüyorsun, taziyeye giden kim? Amerikalı kumandan. Sonra Amerikan Büyükelçiliği, burada bizim şehitlerimiz için de kelam olsun, diye taziye iletisi yayımlıyor. Neyle karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz” diye konuştu. 

“15 TEMMUZ’UN ARDINDA KİM VAR?”

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Şunu söylüyoruz; Cumhuriyet’in birinci asrına gidiyoruz, biz ve siz her şeyi gördünüz. Darbe gördünüz, yüzde 8 binlik gecelik faizler gördünüz, emekli maaşlarını almak için Ziraat Bankası önünde sabaha kadar beklenen kuyrukları bu ülke yaşadı. Amerika’dan ve Avrupa’dan bize parmak sallamalar gördük. Bu ülkede farklı siyasi görüşlere sahip olabilirsiniz lakin gazetelerin, televizyonların; siyasi parti başkanlarına, öteki ülkelerin başbakanlarına yaptığı muameleleri, hakaretleri, hükümetleri düşürmek için bütün oyunları ve senaryoları daima bir arada gördük. Hanımlarına, eşlerine, ailesine saldırdığını gördük. Bunun ardında kim var? 15 Temmuz’u biz mi yaptık? 15 Temmuz’u FETÖ yaptı, ardında bal üzere Amerika var. Bunu tekraren söyledim. Şayet olmasa adamı orada saklamaz, bize iade eder. Neyle karşı karşıya kaldığımızı anlatmak için söylüyorum” dedi. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.