Bayraktar AKINCI’dan bir irtifa rekoru daha

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) 2 adet 750 beygir motor ile donatılan modeli Bayraktar AKINCI B, kendisine ilişkin olan ulusal havacılık irtifa rekorunu daha yükseğe taşıdı.

Baykar açıklamasına nazaran, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda dayanım, yüksek irtifa ve yüksek sürat testleri gerçekleştirmek için 21 Haziran’da havalanan Bayraktar AKINCI B, kendisine ilişkin olan ulusal bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifa rekorunu üçüncü kere kırdı.

Test kapsamında 45 bin 118 feet (13 bin 716 metre) irtifaya kadar yükselen Bayraktar AKINCI B, 20 saat 23 dakikalık uçuşun akabinde Çorlu Hava Meydan Komutanlığındaki Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’ne döndü.

İRTİFA REKORUNU 3 SEFER KIRDI

Bayraktar AKINCI TİHA’nın 2 adet 450 beygirlik motor konfigürasyonuyla misyon yapan Bayraktar AKINCI A modeli, 8 Temmuz 2021’de gerçekleştirilen test kapsamında 38 bin 039 feet irtifaya çıkarak rekor kırmıştı.

Bayraktar AKINCI B modeli ise 11 Mart 2022’de 40 bin 170 feet irtifaya çıkarak kendine ilişkin rekoru daha yükseğe taşıdı. 22 Haziran 2022’de ise 45 bin 118 feet irtifaya çıkan Bayraktar AKINCI B, üçüncü kere irtifa rekoru kırmış oldu.

6 BİN 406 KİLOMETRE YOL KAT ETTİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Bayraktar AKINCI B’lerin kabul faaliyetleri için Bayraktar AKINCI Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’nde bulunan Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri de bu tarihi anlara tanıklık etti.

AKINCI B, yüksek sürat denemelerinin de gerçekleştirildiği 20 saat 23 dakika süren uçuş boyunca toplam 6 bin 406 kilometre yol kat ettikten sonra test faaliyetini muvaffakiyetle tamamladı.

AKINCI BİRİNCİ SEFER ANADOLU KARTALI’NDA

Bayraktar AKINCI B, halihazırda devam eden test faaliyetlerinin yanı sıra eş vakitli olarak Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda da vazife alıyor.

Rekor uçuşunun gerçekleştirildiği sıralarda Doğu Akdeniz’de tatbikat kapsamındaki senaryoda misyon uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar AKINCI, böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021’den itibaren birinci kapsamlı Hava Kuvvetleri tatbikatında uzunluk göstermiş oldu.

Bayraktar AKINCI TİHA, İzmir Seferihisar’da icra edilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatı’nda Batman’da konuşlu olduğu üsten kalkış yaparak Seferihisar’daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde belirlenen maksatlara atışlarını muvaffakiyetle gerçekleştirmiş ve Batman’daki üssüne geri dönmüştü.

İHRACAT GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat kontratı imzalandı.

Yapılan mukaveleler kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’ların teslimatları sürerken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023’den itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan bilgilere nazaran savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu.

Milli TİHA Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.