Çavuşoğlu: Liderler zirvesi ihtimali uzak değil

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

ATEŞKES İMKANI VAR: (Rusya-Ukrayna arasındaki son durum) Antalya’da başlayan çabalarımızın önemli ölçüde faydasını, olumlu adımlarını gördük. Ama Buça ve İrpin gibi bölgelerden gelen insanlık dışı görüntüler, atmosferi değiştirdi, müzakere sürecini olumsuz etkiledi. Fakat biz  taraflarla görüşmeyi sürdürüyoruz. Ne çok karamsarız ne de tam iyimseriz. Gerçekçiyiz. Bir ateşke imkanı var mı? Var. Olacaksa da bugünler de olması gerekiyor.

PUTİN ‘EVET’ DEMELİ: Liderler zirvesi ihtimali çok uzak değil. İki liderin ‘evet’ demesine bağlı. Özellikle de Putin’in ‘evet’ demesine bağlı prensipte de buna ‘hayır’ demedi. İki heyet arasında yoğun müzakereler devam ediyor.

MARİUPOL TAHLİYELERİ: Mariupol bölgesinde henüz istediğimiz neticeyi alamadık. 20-30 civarındaki vatandaşımızın tahliyesini de ilk fırsatta sağlayacağız.

BM YAPTIRIMIYSA UYARIZ: Türkiye ilkeli bir politika izliyor. Uluslararası hukuka uygun hareket ediyoruz. Yaptırımlar BM yaptırımlarıysa biz buna uyarız. Diğer taraftan ülkeler yaptırım kararı alabilir yarın değiştirebilir. Ama her iki taraf arasında arabuculuk görevini üstlenirken bizim bu yaptırımlara katılmamızın gerçekçi olmadığını herkes anlıyor. 

İSRAİL VE FİLİSTİNİ: Mayıs’ın üçüncü haftası gibi hem Filistin’e hem de İsrail’e gitmeyi planlıyoruz.

MISIR: Doğu Akdeniz, Filistin, İslam dünyası için önemli. Bir süreç başladı. Her iki tarafta da ilişkileri normalleştirme konusunda bir iradenin olduğunu görüyoruz. Adımlar atacağız.

ERMENİSTAN:  Özel temsilcilerimiz tekrar görüşüyor. 3. görüşmeyi Viyana’da yapacaklar. l ANKARA Milliyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.