Çekya’da Kinder’in 15 çeşidine yönelik satış kısıtlaması devam ediyor

İtalyan şekerleme üreticisi Ferrero, geçen nisan ayında Belçika’daki fabrikasında üretilen kimi Kinder marka eserlerinde salmonella bakterisi tespit edilmesi sonrasında Çekya pazarındaki eserleri geri çağırarak imha etmiş ve eserleri satın almış olan şahısları eserleri tüketmemeleri konusunda uyarmıştı. Çekya’da geri çağırılan 15 çeşit Kinder eserinin satışındaki yasak hala devam ederken, yasak bulunmayan eserler ise marketlerin raflarında bulunmaya devam ediyor.

“DİĞER ESERLERİN SATIŞINA DEVAM EDİYORUZ”

Çekya’da faaliyet gösteren Alman market zinciri Kaufland’ın irtibat kısmından Renata Maierl “Üretici firmanın talebi ile kimi Kinder eserlerini tüm şubelerimizden geri çağırdık. Üretici firma, eserleri bizden geri teslim aldı. Biz rastgele bir biçimde eserleri imha etmedik. Bizim marketlerimizde sattığımız Kinder eserlerin içerisinde yalnızca 3 model geri çağrıldı, bunlar Kinder maxi suprise (100 gram), Kinder maxi suprise divci (100 gram) ve Kinder Schoko-bons (125 gram). Bu eserlerin dışındaki öteki eserlerin satışına ise devam ediyoruz. Bugüne kadar ise müşterilerimizden salmonella bakterisine rastlandığına dair bir geri almadık” dedi.

ÇEKYA’DA SALMONELLA OLAYI GÖRÜLMEDİ

Çekya Ulusal Sıhhat Enstitüsü (SZU) sözcüsü Ondrej Daniel yaptığı açıklamada “Olayın duyulduğu günden bu yana Çekya’daki laboratuvarlarımızda Kinder çikolatalarla ilişkili bir salmonella hadisesine rastlamadık” dedi. Çekya Ulusal Sıhhat Enstitüsü (SZU) ayrıyeten, Çekya’da 2008 yılından bu yana salmonella bakterisinin görülme sıklığının sabit kaldığnı, yılda 100 bin bireyde 105 olay ile istikrarlı bir eğilim gözlemlendiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.