CHP’li İbrahim Kaboğlu, ‘tek adam’ periyodunun yasama karnesini çıkarttı

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, TBMM’nin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi altında geçen beş yasama periyoduna ait bir bilgi notu hazırladı.

Bu mühlet içerisinde 384 normatif düzenlemeyle, tam 6 bin 530 unsurun yürürlüğe girdiğini söyleyen Kaboğlu, bu düzenlemelerin 105’inin “gerekçesiz ve Saray’da atanmışlar” tarafından hazırlanan 2 bin 692 hususla Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri aracılığıyla yürürlüğe girdiğini belirtti. Buna karşılık, Meclis’in seçilmiş 600 milletvekilinin 3 bin 285 maddeyi görüşerek 273 yasa teklifini yasalaştırdığını belirten Kaboğlu, “Bunlardan 69’u torba yasa ile maddeleşti. Torba yasa ile 2 bin 138 husus yürürlüğe girdi. 160 kanunla yürürlüğe giren 486 husus AYM’ye müracaat yapılamayan milletlerarası antlaşmalar. Geri kalan 44 teklifle yürürlüğe giren 661 husus de başka düzenlemelerden oluşuyor” dedi. 

CHP’nin TBMM’de Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurma yetkisi olan tek parti olarak yaptığı itirazlara ait de konuşan Kaboğlu, “Beşinci yasama yılı sonu prestijiyle toplam 105 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nden 77’sinin, Meclis’in yasalaştırdığı 113 yasanın da 79’unun içerdiği terslikleri iptal istemiyle AYM’ye başvurduk” dedi. Kaboğlu, CHP’nin, AYM’ye şu ana kadar anayasada yer alan “yasama yetkisinin devredilmezliği ilkesi/sosyal devlet ilkesi/yürütme yetkisi ve misyonuna ait sonların ihlali/insan haklarına ait memleketler arası sözleşmeler” üzere hususların ihlali gerekçesiyle başvurduğunu söyledi. Müracaatlarının çok azına cevap aldıklarını söyleyen Kaboğlu, “Yürürlüğe giren 384 düzenlemeden iptali istenilen 162 müracaattan yalnız 53’üne ait karar verildi. Bunların 29’u ret, 24’ünde ise kısmen iptal kararı verildi. Kararların tamamında yürürlüğün durdurulması istemleri reddedildi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.