CHP’li Kaya: YKS sonuçları, içler acısı durumu ortaya koymakta

CHP’li vekil Yıldırım Kaya, YKS sonuçlarını kıymetlendirdi. Kaya, “Bu sonuçlar eğitimin içinde bulunduğu içler acısı durumu ortaya koymaktadır. Hiçbir test kümesinde muvaffakiyet ortalaması yüzde 50’ye bile ulaşamamıştır” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçlarını Meclis’te düzenlediği basın toplantısında kıymetlendirdi.

“BU SONUÇLAR EĞİTİMİN İÇİNDE BULUNDUĞU İÇLER ACISI DURUMU ORTAYA KOYUYOR”

Devlet Bahçeli’nin “Taban puan kaldırılsın” çıkışıyla AKP ve YÖK tarafından bir talimat olarak algılandığını ve taban puan kaldırıldığını hatırlatan Kaya, şöyle konuştu:

*Taban puan kaldırılarak öğrencilere verilen çek karşılıksız çıktı. Taban puanın kaldırılması öğrencilerin lehine rastgele bir düzenleme getirmediğini yaşayarak gördük.

*Bu sonuçlar eğitimin içinde bulunduğu içler acısı durumu ortaya koymaktadır. hiçbir test kümesinde muvaffakiyet ortalamasının yüzde 50’ye bile ulaşamamıştır.

*Bu sistem matematiği çözemeyen, kendi lisanını bilmeyen, tarihine yabancı, coğrafyasına uzak bireyler yetiştirmektedir.

*Temel eğitim ve mecburî eğitim mühletince eğitimin niteliğini artırılmadan, eğitimdeki eşitsizlikler ortadan kaldırılmadan, her öğrencinin parasız nitelikli, bilimsel, laik ve kamusal eğitim hakkı garanti altına alınmadan, eğitim ve istihdam ortasında sağlıklı ilgiler kurulmadan her ile üniversite açarak, barajı kaldırarak ve herkesi kelamda üniversiteli yaparak eğitimde meseleleri çözmek mümkün değildir.

“UZMAN GÖRÜŞÜNE BAŞVURUN”

Tercih yapılırken bir uzmandan dayanak alınmasının son derece kıymetli olduğunun altını çizen Kaya, “Bu sene imtihana girenlerin sayısı arttığı için puanla sıralama ortasındaki açı farkı büyüdü. Yani aldığınız puanla sıralamanız ortasında önemli bir değişiklik olacak. İmtihana girenlerin artması, geçen yılki tercih algoritmasını büsbütün değiştirdiği için tercihlerde kesinlikle uzman görüşüne başvurulması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

“ÖĞRENCİLERİ CEMAAT VE TARİKAT YURTLARINA MAHKUM BIRAKMAYIN”

AKP ve MHP’ye davette bulunan Kaya, “Yurt sorunu öğrencilerimizin sorunu olmaya devam edecek. Hiç vakit geçirilmeden barınma sorunu yaşamayacağını öğrenci ve ailesinin bilmesi lazım. Yurt müracaatında bulunan öğrencilerin tamamının muhtaçlığının devlet tarafından karşılanması lazım. Asla cemaat ve tarikat yurtlarına öğrencilerin mahkum bırakılmaması lazım.” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.