Çin’de Covid avı çığırından çıktı: Kapıları kırdılar

Çin, “Sıfır Covid” siyasetine yönelik artan reaksiyonlara karşın corona virüsünü denetim almak için “insan avını” sürdürüyor. Guangzhou kentinde temaslı şahısların peşine düşen yetkililer, onlarca meskenin kapısını kırdı.

“Sıfır Covid” siyasetini sürdüren Çin’de “temaslı” bireyler için adeta insan avı başlatan yetkililerin birçok meskenin kapısını kırması büyük öfkeye yol açtı.

Karantina uygulamasının sıkılaştırıldığı Guangzhou kentinde en az 84 meskenin kapısı, içeride “Covid hastalarıyla temaslı” şahısların saklandığı kuşkusuyla kırıldı. Zorla girilen meskenlerin, “karantina oteline” götürülen şahıslara ilişkin olduğu bildirildi.

Evlere zorla giren görevlilerin test sonuçları negatif çıksa bile buralarda yaşayanları ceza alacakları istikametinde tehdit ettiği, kimilerinin da dışarı çıkmamaları için zorla meskenlerine kilitlendiği ortaya çıktı. Sokaklara da insanların dışarı çıkmaması için çelik barikatlar yerleştirilmesi dikkat çekti.

Kırılan kapıların manzaraları toplumsal medyada süratle yayıldı.

ÖZÜR DİLEDİLER

Sosyal medyada yayılan olay halihazırda “Sıfır Covid” tedbirlerinin reaksiyon çektiği ülke genelinde büyük ses getirdi. Reaksiyonlar üzerine Çinli yetkililer, özür diledi. Kırılan kapıların kilitlerinin yenilendiğini kaydeden yetkililer, bu konutların mühürlendiğini de söz etti.

Liwan mahallesi idaresi de “maksadını aşan şiddet olayı” nedeniyle bir özür açıklaması yayınladı. Olaylarla ilgili soruşturma başlatılırken sorumluların en ağır ceza talebiyle yargılanacağı kaydedildi.

‘SIFIR COVID’ ÇİLESİ

Çin’de pandeminin başından bu yana katı Covid yasakları reaksiyonlara neden oluyor. Milyonlarca kişi karantinaya alınırken birçok kişi hâlâ sistemli olarak test olmak zorunda.

Çin hükümeti ortalarında finans merkezi Şanghay’ın da bulunduğu birçok büyük kentte corona virüsü olaylarının artmasıyla tetikte beklerken, toplu test ve tecrit uygulamaları da uzatıldı.

Resmi bilgilere nazaran ülkede geçen hafta günlük ortalama 390 olay bildirildi. Bu sayılar Japonya ve Yeni Zelanda üzere öbür Asya ülkelerinde tekrar tespit edilen olaylara kıyasla düşük kalsa da Çin, “Sıfır Covid” siyaseti kapsamında rastgele yeni salgını tespit edildiği üzere denetim altına alıyor ve bu uygulamayı yakından takip etmeyen yetkilileri cezalandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.