Ekonomik kriz Cumhur İttifakı’nı da vurdu!

MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ı ziyaret ederek, “üzümdeki fiyat dalgalanmalarından” şikâyet etti ve her iki bakandan da “üzümle müdahale kurumu kurulmasını ve üzümdeki fiyat dalgalanmalarının önlenmesini” istedi.

Akçay, ziyaretinde, Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ve ihracatında dünyada birinci sırada yer aldığını, üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yaklaşık yüzde 85’inin ihraç edildiğini belirtti.

Manisa’da Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 50 bin üzüm üreticisi bulunduğunu lisana getiren Akçay, kuru ve yaş üzüm işletmeleri ile yaş ve salamura yaprak bölümünde çalışanlar, bağcılık bölümünde faaliyet gösteren makine sanayi ziraî ilaç ve gübre bayileri, bağlarda çalışanlar ve ulaşım dalı dahil edildiğinde Manisa’da yaklaşık 200 bin ailenin geçimini üzümden sağladığına dikkat çekti.

Akçay, ziyaretlerinde, Manisalı üzüm üreticilerinin, TMO’nun Manisa’da kâfi sayıda üzüm alımı ofisi açılmasına ait talebini de ilettiğini aktardı. Bağcılığın geliştirilmesinin her şeyden evvel elde edilen eserin taze yahut işlenmiş olarak iç ve dış pazarlarda kıymetlendirilmesine bağlı olduğuna işaret ederek, çekirdeksiz üzümde arz talep istikrarının bozulmasının, üreticileri mağdur ettiğinden yakınan Akçay, bu nedenle öncelikle üretim planlaması ve fiziki planlama yapılması gerektiğini tabir etti.

“TİCARET BORSALARI TESCİL KURUMU OLMAKTAN KURTARILMALI”

Akçay, şöyle konuştu:

  • Üzüm üretiminde oluşan arz fazlalıkları için alternatif tüketim imkânları geliştirilmeli. Çekirdeksiz kuru üzüm arzının azaltılması gayesiyle yaş üzüm ihracatı geliştirilmeli. Lisanslı depoculuk sistemi kurulmalı ve depolama maliyeti desteklenmeli. Rekoltenin yüksek olduğu periyotlarda fiyat düşüşlerinin önüne geçilmesi yahut kazanılmış ihracat pazarlarının korunabilmesi emeliyle kalitenin bozulduğu yıllarda kullanılmak üzere, gereken ölçüde eserin piyasadan çekilip depolanması için bir stok kurumunun oluşturulması gerekiyor. Üzümün özgür piyasada gerçek fiyatının oluşabilmesi için ihtisas borsaları oluşturulmalı ya da mevcut borsalara işlerlik kazandırılmalı, ticaret borsaları tescil kurumu olmaktan kurtarılmalı.

“FİYATLARI KOMİTE BELİRLESİN”

Rekolte hesap ve varsayımının, tarım vilayet müdürlükleri, çiftçiler, ziraat odaları, Bağcılık Araştırma Enstitüsü, TMO, TARİŞ, ticaret borsaları ve ihracatçılardan oluşacak bir komite tarafından belirlenmesini de öneren Akçay, oluşturulacak komitenin üyeleri ortasından “üzüm müdahale kurumu” kurularak, fiyat dalgalanmalarının önlenmesini talep etti. Akçay, ihracat pazarlarının geliştirilmesi ve artırılması, eserin rekabet gücünün, iç tüketimin artırılması ve yeni tüketim alanları yaratılması için “üzüm tanıtım grubu” oluşturulması gerektiğini de söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.