Erdoğan: 850 bin TL’lik 3+1 konuta 3 bin 187 liradan başlayan taksitle sahip olunacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde toplumsal konut projesinin tanıtım merasiminde konuştu. Erdoğan, “2+1 konutlar 608 bin bin lira 3+1 meskenler 850 bin lira olacak” dedi.

Projenin ayrıntılarını açıklayan Erdoğan’ın konuşmasından kıymetli başlıklar şöyle:

“Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı toplumsal konut kampanyasının tanıtım toplantısı vesilesiyle bir ortadayız. Bu sürece katkı verecek herkese teşekkür ediyor vatandaşlarımıza şimdiden iyi olmasını diliyorum.

Geçtiğimiz 20 yılda ülkemizi her alanda olduğu üzere konut üretiminde de asırlık hizmetlerle yapıtlarla, projelerle buluşturduk. TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal bile edemeyeceği atılımla tam 1 milyon 170 bin konut inşa ettik.

5 YILDA 5000 BİN KONUT: Kampanyamız ile ilgili birtakım detayları sizlerle paylaşmak istiyorum. Maksadımız 81 vilayetimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 ortasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin toplumsal konut. 250 bin konut emelli arsa yani vatandaş der ki bana alt yapısı hazırlanmış arsa verin ben kendim yapacağım pekala. Onun için de 250 bin konut imaline müsayit arsa. 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır.

İLK MESKENİM BİRİNCİ İŞ YERİM: Projemizin ve bu kapsamda yapılacak konutlar ile iş yerlerinin ismini de birinci meskenim birinci iş yerim olarak belirledik. Bu projenin büyüklüğünü anlatmak için şöyle bir örnek vermek istiyorum. 500 bin konut amaç sayısı hane sayısı bakımından İstanbul’un dörtte birine, Ankara’nın yarısına, Kocaeli’nin tamamına eşitken, bir çok vilayetimizin tamamına eşittir. 900 milyar liralık yatırım kıymeti demektir. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında konut ve kira fiyatlarını düşüreceği üzere vatandaşlarımızın da konuta erişimini kolaylaştıracaktır. Ülkemizdeki konut sahipliği oranını daha da artıracaktır.

İLK ETAPTA 250 BİN KONUT: Bu devasa toplumsal konut projemizin birinci etabını oluşturan 250 bin toplumsal konutu, 250 konut yerini ve 10 bin iş yerini 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Projemizin bu birinci etabı dahi Cumhuriyet tarihimizin en büyük en kapsamlı toplumsal konut atılımıdır. Birinci etap konutumuzdan 50 binini İstanbul’da, 18 bini Ankara’da, 12 bin 500’ünü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’de inşa edeceğiz. Öteki vilayetlerimizde de nüfuslarına nazaran değişen sayılarda konut inşası gerçekleştireceğiz.

POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIK: Ayrıyeten bu konut projesinde çeşitli kesitlere olumlu ayrımcılık yaparak kontenjanlar belirliyoruz. Buna nazaran şehit yakınları ve gazilere birinci etabın yüzde 5’e denk gelen 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. Bu projemizde birinci sefer gençlerimiz için de 18-30 yaş ortası bir kontenjan oluşturduk. Konutların yüzde 20’sine denk gelen 50 binini de yarınımızın teminatı gençlerimize tahsis ettik.

850 BİN TL’LİK 3+1 KONUT, 3 BİN 187 TL’DEN BAŞLAYAN TAKSİTLE: Maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yaparak belirlediğimiz fiyatlar da şu halde olacaktır. Toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2-1 konutlarımıza 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle 240 ay sahip olabileceklerdir. Birebir biçimde toplam 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

BEDELİN YÜZDE 10’U PEŞİN ALINACAK: Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın öbür vilayetlerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir. Bedelin yüzde 10’u peşin alınacak. Taksitler ise kontratın imzalanmasıyla başlayacaktır. Bu projeleri ticari yarar kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den mesken almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem konutlarını kaybedecekleri sıkı bir kontrol düzeneği kuracağız. Tek sıkıntımız imkanı kısıtlı ailelerimizi uygun koşullarla konut sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden içinde yaşayacak ailelerimize iyi olmasını diliyorum.

HAZIR ARSA ALTERNATİFİ SUNUYORUZ: Yeniden birinci sefer alt yapıları ve imarı hazırlanmış mesken yapmaya hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. Birinci etapta 7 farklı bölgede belirlediğimiz bu yerler piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir formda vatandaşlarımıza satılacaktır. Konutun inşa sürecinde hak sahiplerine mimari ve mühendislik takviyesi de verilecektir. Emlak iki kümeden oluşuyor. Birinci kümede 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel halindeki emlak vardır. Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vade ile faizsiz halde ödeneceği bir sistemle vatandaşa satılacaktır. İkinci kümedeki paylı parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle yeniden 10 yıl vade ile ve faizsiz halde yapılabilecektir.

İŞ YERLERİNİ 350 BİN LİRADAN SUNACAĞIZ: Artık de iş yerlerimiz ile ilgili kimi detayları paylaşmak istiyorum. Hali hazırda 12 vilayetimizde 3 bin 930’u tamamlanmış toplamda 10 bini aşan sanayi tipi iş yeri projemiz bulunuyor. Kampanyanın birinci etabı kapsamında 10 bin yeni iş yeri daha küçük ve orta ölçekli sanayicimizin hizmetine sunuyoruz. Bu iş yerlerini 350 bin liradan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vade ile işçi kardeşlerimize, genç girişimcilerimize sunacağız. ‘İlk evim’, ‘ilk iş yerim’ projesinin 81 vilayetimize ülkemize, vatandaşlarımıza, iyi uğurlu olmasını diliyorum.”

PROJEYE MÜRACAAT KURALLARI MUHAKKAK OLDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan toplumsal konut projesine müracaat kuralları belirlendi.

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili hudutları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden yahut proje vilayet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke hudutları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha evvel TOKİ aracılığıyla konut satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları müracaat yapabilecek.

Sosyal konutlar için bir haneden tek müracaat alınabilecek.

Yeni toplumsal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

Şehit aileleri, harp ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç müracaatta bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması kuralı aranacak.

Konutların aylık taksitleri minimum ücretlilerin ödeyebileceği meblağda olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.