Erdoğan’a yönelttiği 10 soruya şimdi yanıt alamayan Kılıçdaroğlu: Pak değil

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın küme toplantısında kendisine yönelttiği 10 soruya karşılık vermesinin akabinde bu kere da kendisi Erdoğan’a 10 soru yöneltmişti. Sorularına şimdi karşılık alamadığını söz eden Kılıçdaroğlu, erken seçim daveti yaptı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tv42 canlı yayınında, gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

“DEVLETİN İÇİNDE PARAMİLİTER KÜMELERE DAYANAK VERENLER VAR”

SADAT’ın önüne giderek seçim güvenliği ile ilgili yaptığı açıklamalara ait sorulan soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

*Devletin içinde paramiliter kümelere takviye verenler var. SADAT’a boşuna gitmedik. Kimse korkmasın, kimse çekinmesin, herkes sandığa gitsin, oyunu kullansın. Burada CHP var.

*Biz Kuva-yı Milliyeciyiz. Kimse bizi yıldıramaz. Gitmemin temel nedeni budur. 3 kişi çıkacak, ben Türkiye Cumhuriyeti’nin ismini, bayrağını, lisanını değiştireceğim. Devlet şöyle yönetilecek, parası kalkacak.

*Biz de sesimizi çıkarmayacağız. Olmaz. O vakit bizim misyonumuz ne? Adam bayrağını değiştireceğim diyor. Devletini değiştireceğim, lisanını değiştireceğim diyor ve bu kişi cumhurbaşkanının başdanışmanı. Vicdan, akıl kabul eder mi? Şu ana kadar tehdit gelmedi.

*Gelse ne olacak? Tekrar bu adamlar, her türlü oyunu çevirebilirler. Bunlar karanlık beşerler zira. Olağanda bu tıp karanlık insanların demokratik ülkelerde olmaması lazım. Bir şirket kuruyorsunuz ya da dernek, ‘ben terörist yetiştireceğim’ diyorsun. Mukaveleye yazıyorsunuz.

*Allah aşkına bu türlü dernek olur mu? Kim buna müsaade verdi? Açıklama yapıyor tekrar liderleri, ‘Ukrayna bizden silah istedi. Ulusal Savunma Bakanlığı’na sorduk silah verelim mi?’ diye. Kimsiniz siz ya? MSB nasıl sizi muhatap kabul ediyor? Akıl alacak şey değil… Bu türlü bir devlet idaresi olmaz. Devlette şeffaflık vardır.

“BİR AN EVVEL ERKEN SEÇİMİ GETİRİP BEYEFENDİYİ EMEKLİ ETMEMİZ LAZIM”

Erken seçimle ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, “AKP yakında birinci parti olmaktan çıkacak. Erken seçim olursa çok güzel olur. Türkiye en azından daha büyük maliyetlere katlanmamış olur. Zira yönetemiyorlar. Daima borç alıyorlar. Yüksek faizlerle borç alıyorlar ve Türkiye ekonomik olarak çok daha fazla dışa bağımlı ülkeye dönüşmüş oluyor. Onun için bir an evvel erken seçimi getirip beyefendiyi bir an evvel emekli etmemiz lazım” dedi.

“ADAYI ALTILI MASA BELİRLEYECEK”

Adaylığıyla ilgili sorulan soruya da yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Ona 6’lı masa karar verecek. Bir ortaya gelip, oturacağız. Zira Cumhurbaşkanı sıradan bir olay değil. Cumhurbaşkanlığında adayı belirlemekten çok daha kıymetli olan adayın yapacağı misyondur. Biz adayımızın niteliklerini belirledik. Toplumun her kısmını kucaklayacak, pak adam olacak. Verilecek hesabı olmaması lazım. Kin, nefret duygusu taşımaması lazım. Devleti tanıması lazım. Belediye liderlerinin aday olması konusunu 6’lı masa toplantısında gündeme gelmedi” tabirlerini kullandı.

“BENİM SORDUĞUM SORULARA NİÇİN KARŞILIK VERMİYORSUN?”

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın küme toplantısında kendisine yönelttiği 10 soruya yanıt vermesinin akabinde bu kez da kendisinin Erdoğan’a yönelttiği 10 soruya yanıt verilmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “10 sorunun karşılığını verdim. Neden? Ben pak bir adamım. Ne sorulursa ‘tık’ diye yanıtını veririm. Ben de ona 10 soru sordum, şu ana kadar ‘tık’ bile yok. Pak değil…Benim sorduğum sorulara niçin yanıt vermiyorsun? Vermen lazım…Devletin tüm imkanları sendeyse benim sorduğum sorulara karşılık verirsin. Veremiyor, veremez de zaten” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.