Fransız basını: Enerji fiyatları artıyor, fabrikalar kapanıyor

Gazetede yer alan “Enerji fiyatları artıyor, fabrikalar kapanıyor” başlıklı haberde küçük ve orta ölçekli çok sayıda şirketin üretimlerini kısıtladıkları hatta bazen büsbütün durdurdukları belirtilirken durumun giderek kötüleşeceği öngörüsüne yer verildi.

Haberde hükümetin açıkladığı güç tasarruf önlemleri ve uğraşlarının yükselen güç fiyatları karşısında fabrikaların havlu atarak üretimlerine orta vermesiyle sonuçsuz kaldığına işaret edildi.

Fransız cam devi Duralex’in 5 ay boyunca üretim yapmayacağı hatırlatılan haberde, çelik üreticisi LME’nin 31 Aralık’tan itibaren kuzeydeki fabrikalarında üretimi durduracağına, ArcelorMittal’in üretimi yavaşlattığına ve Arc France’de üretimin yarı yarıya azaldığına dikkat çekildi.

Haberde kapanan ve üretimi kısıtlayan firmalar listesinin gittikçe uzadığına vurgu yapıldı.

Nancy yakınındaki Custines’te Le Bronze-Alloys kümesine bağlı döküm şirketinin 16 Eylül’de kapama kararını duyurduğuna değinilen haberde, “Ayrıca çelik, cam, metal sanayisi ile ağır güç tüketimine gereksinim duyan küçük ve büyük ölçekli on binlerce şirket kapanma tehdidiyle karşı karşıya.” tabiri kullanıldı.

Enerji fiyatlarındaki artış oranı 2021 ve 2022 Ağustos karşılaştırması

Haberde, Fransa Teşebbüs ve Teşebbüsçüler Federasyonunun (FEEF) 22 bin üyesinin yüzde 42’sinin yıl sonu yararlarının yüzde 30’dan fazla düşmesini bekledikleri söz edilerek, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Genel Konfederasyonunun üyeleri ortasında yaptığı anketlere dayanılarak 150 bin şirketin tehdit altında olduğunu iddia ettiği aktarıldı.

DESTEK DÜZENEĞİ KARIŞIK

Hükümetin şirketleri desteklemek için açıkladığı tedbirlerin epeyce karmaşık ve kapsamının kısıtlı olduğu kaydedilen haberde, işletmelerin elektrikte tavan fiyat uygulaması istediği hatırlatıldı.

Haberde, Arc France’in siparişleri azaldığı halde doğal gaz faturasının 2022’de 75 milyon avroya ulaşarak geçen yılın 4 katına çıktığı ve evvelce bir eserin fiyatının yüzde 10’unu oluşturan gaz maliyetinin artık yüzde 40’ını ulaştırdığı örneği paylaşıldı.

Şirketin, birkaç hafta içinde 9 fırınından 4’ünü kapatmayı planladığı belirtilen haberde, firmanın 4 bin 900 çalışanından 1600’üne 2 gün kısmi işsizlik uygulayacağı ve bu bireylere maaşlarının yüzde 84’ünün ödeneceği, bunun yüzde 72’lik kısmını devlet öderken, yüzde 12’lik kısmını şirketin ödeyeceği belirtildi.

Haberde, bir öteki cam üreticisi Duralex’in de geçen yıl 2,5 milyon avro olan, bu yıl 12-13 milyon avroya ulaşan güç faturası karşısında 1 Kasım’dan itibaren fırınını kapatacağı ve 5 ay boyunca üretimi durduracağı, ayrıyeten fabrikada çalışan 250 personelin kısmı işsizlik statüsüne alınacağı ve maaşlarının yüzde 95’inin ödeneceği tabir edildi.

Duralex’te, güç maliyetinin cironun yüzde 40’ına ulaşmasının sürdürülebilir olmadığına dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.