Hakim bir zirvede yapayalnız olan 6 asırlık mesken, tüm gizemleri koruyor

Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan mahalleye ismini veren ‘burç evi’ görenlerin dikkatini çekiyor.

Hakim bir zirvede bulunan 600 yıllık olduğu düşünülen tarihi yapı ne vakit ve kimler tarafından yapıldığı ise bilinmiyor. Tarih severlerin merak konusu haline gelen yapının halk tarafından içinde bir mezar olduğu düşünülüyor. Defineciler tarafından tahrip edilmesine karşın yapının bir kısmı ayakta duruyor. Mahalle Muhtarı Sungur Koca, yapının incelenmesini istedi. 

“DEFİNECİLER TARAFINDAN TAHRİP EDİLİYOR” 

Burç meskeni mahalle muhtarı Sungur Koca, bu yapının daha güzel korunması için yetkililerden yardım beklediklerini söyleyerek, “Burç konutu kalesi mahallemizin bir simgesi ve ismini aldığı yerdir. Bu kale bin 400’lü yıllar da yapılmış ve vakitle aşınmış, defineciler tarafından tahrip edilmiş lakin hala büyük bir kısmı ayaktadır. Daha düzgün korunması için yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi. 

“GİZEMİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ” 

Koca, burç konutu kalesinin gizeminin araştırılmasını istediklerini belirterek, “Gürün ilçesinin tanıtımı için hoş olur. Gezinti açısından hoş bir yer. Yüksek bir zirvede Gürün’ü ayaklarınızın altında görebilirsiniz. Buranın yabancı turistler tarafından gezilmesini arzuluyoruz. Gürün’ün dört bir köşesinde gizemli yapılar var. Buranın daha âlâ incelenip gizeminin araştırılmasını istiyoruz” formuna konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.