İngiltere Başbakanı İsrailli Bakan'dan özür diledi

İngiltere Başbakanı İsrailli Bakan’dan özür diledi

Dün İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrar, İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) alanına tekerlekli sandalye ile erişim imkanı olmadığı için katılamadığını açıklamıştı.

Elharrar, konferans alanına ulaşmak için tek seçeneğinin yürümek veya tekerlekli sandalye için uygun olmayan bir servise binmek olduğunu belirtmişti. COP26 Konferansında yaşanan durumun ardından bugün İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, dün yaşanan karışıklık için Balan Elharrar’dan özür dilediğini belirterek, konferans alanına girişi sırasında İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile birlikte kendisine eşlik etti.

Johnson, “Dün düzenlemelerle ilgili bir karışıklık olduğunu anlıyorum. Bunun için çok ama çok üzgünüm” ifadelerini kullandı.

Johnson’ın kendilerine eşlik etmesinin ardından Başbakan Bennett yaptığı açıklamada, Johnson’a “bu talihsiz olaya hızlı müdahalesi” için teşekkür ederek, bu durumu “erişimin önemi konusunda hepimiz için bir öğrenme fırsatı” olarak nitelendirdi. Konferans organizatörleri tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada ise, “Bu gerçekten bir hataydı ve bunun için özür diledik. Elharrar’ın bugün COP26’ya katıldığını görmekten memnunuz” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.