İsrail bu sefer de Nablus’a saldırdı: 3 kişi vefat etti, 40 kişi yaralandı

Filistin Sıhhat Bakanlığı, İsrail askerlerinin Nablus kentinin eski kent bölgesine düzenlediği baskında 3 kişinin öldürüldüğünü, 40’tan fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, “Filistinli aktivist İbrahim en-Nablusi ile başka bir kişinin Batı Şeria’nın kuzeyinde etkisiz hale getirildiği” aktarıldı.

Nablus’taki baskının İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ile ortak yapıldığına işaret edilen açıklamada, baskında omuzdan fırlatılan roketler de dahil birçok silahın kullanıldığı tabir edildi.

Öldürülen Nablusi isimli Filistinlinin birçok hareketten sorumlu tutulduğu açıklamada, baskın sırasında onlarca Filistinlinin taşlarla askerlere karşılık vermesi üzerine olayların çıktığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, İsrail güçlerinin rastgele bir zayiat vermeden bölgeden ayrıldığı kaydedildi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilerin konutlarına sık sık baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli argümanlarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Birleşmiş Milletler raporlarına nazaran, İsrail güçleri 2022 başından 26 Haziran’a kadar Filistin topraklarına yaklaşık 1600 kere baskın düzenledi. Bu baskınlarda 60 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 6 bin Filistinli de yaralandı.

İSRAİL’İN SON GAZZE SALDIRISI

İsrail, hücum hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma günü Gazze’deki İslami Cihad’a ilişkin olduğunu argüman ettiği gayelere akın başlatmıştı.

Saldırılar üzerine Gazze’den İsrail tarafına bir dizi roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği ataklar sonucunda ortalarında 14 çocuk ve 4 bayanın yer aldığı 44 kişi hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa rastgele bir can kaybı yaşanmamıştı.

Taraflar ortasında Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.