İstediği artırımı alamayınca engelli kiracısını eşyalarıyla kapının önüne koydu

Malulen emekli olan Kenan Deliktaş, eşi ve dört çocuğu ile birlikte 2 yıldır yaşadıkları Talatpaşa Mahallesi Yaşarlı Caddesi’ndeki konutlarından 2 gün evvel mesken sahibi tarafından çıkarıldı.

1+1 daire için, aylık 1000 lira kira ödeyen Kenan Deliktaş, teze nazaran artan kiralar nedeniyle bir müddettir mesken sahibi ile sorun yaşıyordu. Deliktaş, engelli eşi, 2 kızı ve 2 oğluyla bir arada iki gün evvel eşyaları ile sokağa atıldı.

Oturdukları konutun önünde sıkıntı kaideler altında yaşamaya çalışan Deliktaş ailesi, komşularının yardımlarıyla yaşamaya çalışıyor.

“NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM”

Şişli Belediyesi’nden malulen emekli olduğunu söyleyen Deliktaş, “Emekli oldum, mecburen askerliğimi ödedim, 18-19 bin lira para ödedim. Malulen emekli oldum. Ayaklarım sakat aslında. Hanım da aslında engelli. Ne yapacağım ne edeceğim bilmiyorum. İki seneyi geçti oturuyorduk. Kirayı tertipli olarak ödüyordum. Elden veriyorduk, bankadan veriyorduk. Bazen gelip kendisi alıyordu. 3-4 sefer elden aldı. Onları da almadım diye göstermiş. Bankadan dekont çıkarmış. 5 aylık kira vermedin, 4 aylık vermedin dedi bana. Çıksın yeğenim gelecek” dedi.

“KİRAYI ARTIRMAMA KARŞIN KONUTU BOŞALTTI”

Kira olarak bin lira ödediklerini belirten Deliktaş, “Bin lira veriyordum. Bin 400 yaptım. En son emlakçı ile parayı gönderdim. Kabul etmedi. Ya konuttan çıksın ya da bana diyor ki her altı ayda 500 lira artırım yapacak. Bin 500 lira kira vereceksin, 6 ay sonra 2 bin lira, altı ay sonra 2 bin 500 yapacaksın. Bu nedir ya” diye konuştu.

“AYAĞIM SAKAT OLDUĞU İÇİN MAHKEMEYE GİDEMEDİM”

Ev sahibinin kendilerini mahkemeye verdiğini vurgulayan Kenan Deliktaş, “Mahkemeye çağırdılar beni, bir sefer. Ben gidemedim ayaklarım sakat olduğu için. Ne de olsa bir mahkeme daha olur dedim. Lakin adam paralı adam, varlıklı adam. Adam iki tane avukat tutmuş. Bir celsede ondan yana, sonra geldiler çıkın diye. Biz de anlamıyoruz. Okuma yazmamız fazla yok. Mahkemenin gönderdiği kağıtta bilmem sulh diyor, bilmem ne diyor. Onlardan da anlamıyoruz. Onu da anlamadık. Geldiler 2 gün evvel. Apar topar yığdılar, anahtarı değiştirdiler. Kapıyı değiştirdiler, pencereyi değiştirdiler. Çektiler gittiler, bizi bu türlü bıraktılar” formunda konuştu.

“ÇOCUĞUMU OKULDAN ALDIM, MECBUREN İŞİ SOKACAĞIM”

Sabah saatlerinde mahkeme kararıyla konutlarının apar topar boşaltıldığını tabir eden Kenan Deliktaş, “Ben şaşırıyorum. Bu insanları bu türlü attı gitti. Bu formda sel sefil bıraktı. Sen akşam nasıl yatağında uyuyorsun çocuklarınla kardeşim. Ben onları Allah’a havale ettim. Hayırsever bir insan el uzatırsa. Kiralık dairem var kardeşim, ‘bir buçuk iki lira ver’ derse. Bir buçuk iki lirayı verebilirim. Otururum, elektrik, suyumu doğalgazımı öderim. Çocuğun biri okuyordu aslında, onu okuldan aldım mecburen. Bir tanesi 16 yaşında işe sokacağım mecburen” diye konuştu.

“BU BAYANIN CÜRMÜ BENLE EVLENMEK Mİ?”

Zor kurallar altında yaşadıklarını belirten Deliktaş, yardıma muhtaçlıklarının olduğunu belirterek, “Sabaha kadar ağladım. Allahım dedim ben ne günah işledim. Haydi ben neyse, bunların ne günahı var dedim. Bunun da kimsesi yok. Gariban biri. Babası falan hepsi vefat etti. Kardeşi vardı vefat etti. Bir kardeşi vardı vefat etti. Bir annesi var, o da Bolu’da yaşıyor, hastalıklı. Bir ağabeyi var bakıyor ona. Onlar da farklı perişan. Bunların ne hatası vardı. Bu bayanın hatası benimle evlenmek mi? Bilmiyorum yani. Düşünüyorum, düşünüyorum kafayı yiyeceğim en sonunda. Hiçbir şey olmaz benden” dedi.

EŞYALARI ÇALINMASIN DİYE UYKU UYUMUYORLAR

Zor kaideler altında iki bina ortasındaki boşlukta kalan Deliktaş ailesi, iki gündür uykuya hasret umutla bekleyişini sürdürüyor. Nihal Deliktaş, yardıma muhtaçlıkları olduğunu vurgulayarak, “Hiç uyumadık. Saatlerdir ayaktayız, 48 saat olacak. Uyku yüzü görmedik, pinekliyoruz. Bir ses duyuyoruz kalkıyoruz. Gece hırsızlar geziyordu saat 03.00’te. Hırsızlar cirit atıyor burada. Televizyonu çalmaya çalışıyor, bilmem neyi almaya çalışıyor. Ben garibanım Allah vurmuş aslında bana” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.