JK Rowling yeni kitabında kendisini mi anlatıyor?

Harry Potter serisiyle dünya çapında bir üne kavuşan JK Rowling, son vakitlerde transfobik olduğuna dair suçlamalarla dikkat çekiyor. Hatta Rowling, Harry Potter serisinde yer alan oyuncular tarafından bile sert bir halde eleştirilirken pek çok aktivistin de gayesi haline geldi. Ünlü müellif, artık de transfobiyle suçlandıktan sonra öldürülen bir bayanı odağına alan yeni kitabı için hazırlanıyor.

Dünyaca ünlü müellif JK Rowling, yeni kitabıyla tekrar kendinden kelam ettirmeyi başarıyor. Müellifin The Ink Black Heart isimli yeni romanının, transfobiyle suçlandıktan sonra öldürülen bir bayan hakkında bir öykü içermesi dikkat çekti.

Rowling, kısa müddet evvel transfobik olduğu sav edilerek aktivistlerin maksadında olmuş ve hatta mevt tehditleri almıştı. Fakat muharrir, yeni romanının kendisi hakkında olmadığını ve yaşananlara bir cevap olmadığını söylüyor.

Son yıllarda Rowling, trans bireyler hakkındaki görüşlerini paylaştığı yazılar kaleme aldı. Birinci olarak Haziran 2020’de bir makalesinde “adet gören insanlar” sözünü kullandıktan sonra sert tenkitlerin odağında yer aldı. O vakitten beri de birçok kişi tarafından transfobik olmakla suçlanıyor.

Rowling, kendisinin transfobik olduğunu tekraren reddetti ve transları tanıdığını ve sevdiğini söyledi. Muharrir ayrıyeten gönderileri nedeniyle vefat tehditleri aldı ve daha evvel aktivistler tarafından adresi internette yayınlandı.

Rowling’in, The Ink Black Heart isimli romanı Robert Galbraith takma ismiyle yazdığı cürüm tansiyon dizisi Cormoran Strike’ın son kısmı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.