Karantinaya girmemek için testten kaçıyorlar

Prof. Dr. Zafer Cantürk, birtakım hastaların corona virüsü grip üzere geçirdikleri için test yaptırmadıklarını belirterek, “O ortada da bir başkasına bulaştırıyor ve sayı artıyor. Bir kesim ‘Testim müspet çıkarsa karantinaya girmem gerekecek’ diyerek, komik yaklaşımlara girerek, test yaptırmıyor” dedi.  

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, birtakım şahısların karantinaya girmemek için Covid-19 testi yaptırmadıklarını söyledi.

Yaz periyodunda hareketlilik olmasından ötürü olay sayılarının arttığını belirten Cantürk, “Vaka sayıları arttı. Beşerler grip üzere geçiriyorlar hastalığı ve birtakım beşerler maske takmıyor, ihmal ediyor. Grip üzere geçirdiği için vatandaşlar test yaptırmıyor. O ortada da bir başkasına bulaştırıyor ve sayı artıyor. Bir kesim ‘Testim olumlu çıkarsa karantinaya girmem gerekecek’ diyerek, komik yaklaşımlara girerek test yaptırmıyor” diye konuştu.

Hatırlatma dozlarının yapılması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Cantürk, şöyle konuştu:

*Bakanlık 35 bin olay olduğunu söylüyor. Buradan baktığımız vakit bu sayının 35 bin değil de onun 3-4 katı olduğunu söylemek mümkün. Beşerler testi yaptırmıyor. ‘Gribim’ diyor ya da ‘Yoruldum, klima çarptı’ diyor.

*Çoğunluğu karantinaya girmemek için ya da ayakta geçirdiği için test yaptırmıyor. Covid dramatik bir hastalık ve ‘Ben Covid değilim’ diye düşünenler de oluyor.

*’Aşılandık, bedenimizde birtakım antikorlar bizi koruyor’ lakin bunların korumayacağını uzmanlar açıklıyor.

*Bazı aralıklarla bu aşıları yapmaya devam edeceğiz. Virüsler değişlik gösteriyor.

*Bu değişik varyantlarda bizim daha evvelki aşımızla koruyuculuk yüksek olmuyor. Aşısı gelenlerin hatırlatma aşılarını yaptırması gerekiyor. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.