Katar Buyruğu 7 yıl ortadan sonra Mısır’da

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran Sisi, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeyi ziyaret eden Katar Buyruğu Al Sani ile başşehir Kahire’deki İttihadiye Sarayı’nda bir ortaya geldi.

Ortak ehemmiyete sahip memleketler arası ve bölgesel problemlerin yanı sıra ikili münasebetlerin ele alındığı belirtilen açıklamada, görüşmenin ayrıntılarına yer verilmedi.

Katar resmi ajansı QNA’da yer alan habere nazaran Cumhurbaşkanı Sisi, kelam konusu ziyareti ikili bağların gelişmesine yönelik “önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

Katar Buyrukluğuna gelişinin 9’uncu yıl dönümü münasebetiyle Al Sani’yi tebrik eden Sisi, ülkenin Al Sani hükümeti periyodunda çeşitli alanlarda elde ettiği kalkınma ve başarılardan övgüyle kelam etti.

Al Sani de iki ülkenin ve halklarının ortak çıkarları kapsamında ikili münasebetlerin geliştirilmesi dileğinde olduğunu söz etti.

Haberde ayrıyeten, görüşme çerçevesinde başta yatırım, güç, savunma, kültür ve spor olmak üzere çeşitli alanlarda ikili alakaların geliştirilmesinin yollarının da masaya yatırıldığı bildirildi.

2015 yılından bu yana birinci kere iki günlük resmi ziyareti kapsamında dün Mısır’ı ziyaret eden Katar Buyruğu Al Sani, Cumhurbaşkanı Sisi tarafından Memleketler arası Kahire Havalimanı’nda karşılanmıştı

KATAR-MISIR BAĞLANTILARININ OLAĞANLAŞMA SÜRECİ

Suudi Arabistan’ın El-Ula kentinde 5 Ocak 2021’de yapılan dorukta, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik alakalarını tekrar tesis ettiği ve ambargonun kaldırıldığı açıklandı.

Ambargo uygulayan bu ülkelerden Mısır, 18 Ocak 2021’de Katar uçaklarına hava alanını açtı.

Katar ve Mısır’dan iki resmi heyet, 23 Şubat 2021’de Kuveyt’te uzlaşı bildirisinin uygulanması konusunda görüşmelerde bulundu.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, olağanlaşma adımları kapsamında birinci kere, 3 Mart 2021’de Mısır’a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretten 5 gün sonra Katarlı bir heyet, iki ülke ortasındaki bağların yine başlama sürecini hızlandırmak için Kahire’ye gitti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, 14 Mart 2021’de yaptığı açıklamada, bu ziyaretin “Katarlı kardeşlerden bağlara yine ivme kazandırmak için olumlu ileti olduğunu” söylemişti.

Katar Buyruğu Temim bin Hamed Al Sani’nin 12 Nisan 2021’de ramazan ayı hasebiyle Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi aramasıyla El-Ula Tepesi’nden bu yana iki başkan birinci kere direkt bağlantı kurmuştu.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, 24 Mayıs 2021’de Mısır’a ikinci ziyaretini gerçekleştirmiş, Dışişleri Bakanı ziyaretinde Katar Emiri’nin Sisi’ye davet mektubunu iletmişti.

KAYNAK: ŞARKU’L AVSAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.