Kızılcık yararları nelerdir? Kurutulmuş kızılcık ishale güzel gelir mi?

Kızılcık, varlıklı vitamin ve güçlü antioksidan kaynağı olması sebebiyle eski çağlardan günümüze birçok farklı tarifle kullanılan meyvelerin başında gelir. Canlı kırmızı rengiyle tam bir şifa deposu olan kızılcık meyvesi, kan şeker ve kalp-damar hastalıkları üzere hayati hastalıklara dahi âlâ geldiği bilinir. Ülkemizin çabucak hemen her bölgesinde yetişen kızılcık, bilhassa Ege ve Akdeniz bölgesinde ağır olarak yetiştirilmektedir…

Eylül ve Ekim aylarında hasat edilen kızılcık, kuru yemiş, kızılcık suyu, marmelat ve reçel olarak tüketilmektedir. En sağlıklı hali kuru yemiş, taze meyve ve su olan hali olduğu kabul edilir. Kızılcık, pis kanın bedenden atılmasından, iç organların toksinlerden arınmasına kadar pek çok yararı bulunur. İşte kızılcık yararları şöyledir:

Antioksidan Kaynağı:

Sebze ve meyveler ortasında hem koyu hem de canlı renkte olanlar antioksidan bakımından güçlü ve güçlü olanlardır. Kızılcık da hem rengi hem içinde barındırdığı varlıklı vitamin ve minerallerle antioksidan bakımından ne kadar varlıklı olduğunu muhakkak eder. Kızılcık, yaş meyve olarak tüketildiğinde bedende bulunan pis kanın temizlenmesine, yanlış ve ziyanlı beslenme alışkanlıklarından kaynaklı bedende biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 

İshale Düzgün Gelir:

Kurutulmuş kızılcık, uzun müddet devam eden ishalin kısa müddette kesilmesine yardımcı olarak bedenin sıvı kaybetmesine pürüz olur. İshal olan bir kişinin gün içinde 2-3 saat aralıklarla birkaç adet kurutulmuş kızılcık meyvesi yemek, ishalin kısa müddette geçmesini sağlayarak sindirim sisteminin daha sistemli çalışmasına yardımcı olur. 

Hazmı Kolaylaştırır:

Yemeklerden sonra hazım sorunu yaşayan şahısların 1-2 adet kurutulmuş kızılcık yemeleri, şişkinliğe yeterli gelmesi ve hazmı kolaylaştırdığı bilinir. sindirim sorunu yaşayan şahısların sindirim sisteminin daha güzel çalışmasına yardımcı olur. 

Kanser Hücreleriyle Savaşır:

Kızılcık, toksinlerin iç organlardan arınmasına yardımcı olan en güçlü besinler ortasında yer alması, kızılcığın kansere karşı güçlü bir besin olduğunu gösterir. Kızılcık meyvesi, kuru yemişi ve suyu sistemli olarak tüketildiğinde kanser hücrelerinin yayılmasına mani olur. 

Vitamin ve Mineral Kaynağı:

Kızılcık, besin pahalı bakımından epey güçlü olması, bilhassa vitamin eksikliği yaşayan şahısların günlük gereksinimi olan mineral ve vitamin eksikliğini en doğal halde karşılayarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu:

Güçlü bir enfeksiyon ve iltihap sökücü olan kızılcık, bilhassa idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşayan şahısların enfeksiyondan ve iltihaplardan kısa müddette arınmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.