Kurbanlık nasıl seçilir? Kurbanlık hayvan seçilirken nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramı Müslümanlar tarafından Hicri takvime nazaran Zilhicce ayının 10. gününden itibaren 4 gün boyunca kutlanmaktadır. Ayrıyeten İslam aleminde her yıl Mekke’de hac vazifesi kurban keserek dini ibadetlerle yerine getirilir.

Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban satış pazarlarında kurbanlıklarla dolmaya başladı. Kurban pazarında yaşanan hareketlilikle birlikte ibadet etmek isteyenleri hoş bir telaş sardı. Canlı hayvan pazarında uygun bir kurbanlık almak isteyenlerin kurbanlık seçerken dikkat etmesi gereken birkaç ayrıntı bulunuyor. İşte kurban seçerken dikkat edilmesi gerekenler.

Duruşu canlı olmalı

Öncelikle alınacak olan kurbanın duruşunun canlı olup olmadığına bakılır. Rastgele bir hastalığının olup olmadığını ağız ve burnundan akan salyadan anlaşılabileceği bu durumda besi hayvanın durumunun uygun olup olmadığı düzgünce dikkat edilmelidir.

Gebe olmamalı

Gebelik durumu olabileceğinden dişi hayvan seçiminden uzak durmak gerekir.

Diyanet işleri Başkanlığından alınan bilgilere nazaran, Hamile hayvanların kurban olarak da etlik olarak da kesilmesi uygun değildir. Fakat kesilmesi durumunda da kurban ibadeti yerine gelmiş olur.

Kurban edilmek üzere belirlenen hamile bir hayvan kurban edilmeden yavrulayacak olursa iki yol izlenir: Ya o yavru da annesiyle birlikte kesilir, ama sahibi etini yemez, fakirlere verir. Yerse değerini sadaka olarak vermelidir. Ya da kesilmez ve yavrunun kendisi ya da bedeli yoksullara sadaka olarak verilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 466-467).

 

Yavru, anne rahminde iken anne kesilirse, bu yavrunun etinin yenilip yenilmeyeceği konusu fukaha ortasında ihtilaflıdır. Bu yavrunun eti İmam Ebû Hanîfe’ye nazaran yenilmez, İmam Şâfiî, Ebû Yûsuf ve Muhammed’e nazaran yaratılışı tamamlanmışsa yenilir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 153).

Yaşını doldurmuş olmalı

Hayvanın yaşının anlaşılabilmesi için büyükbaş hayvanlarda, ön dişlerine bakmamız gerekir. Ön alt süt dişlerinin düşerek yerine kalıcı kare formunu andıran öteki dişlere göre, daha büyük ve parlak 2 dişin çıkması, hayvanın 24 ayını doldurduğunu, halk ortasında kullanılan tabiriyle kapak attığını gösterir.

 

Kurbanlık hayvanların yaş sonu, Hz. Peygamberin sünneti ile tespit ve tayin edilmiştir. Buna nazaran kameri yıl aslına uygun olarak, devede 5; sığır ve mandada 2; koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma kaidesi aranır. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş üzere gösterişli olması hâlinde kurban edilebilir. Koyunlardaki bu istisna şahsen Hz. Peygamber tarafından yapılmıştır (Müslim, Edâhî, 13).

Bunun yanında deve, sığır ve keçinin, koyuna kıyaslanarak besili olması hâlinde kelam konusu yaşları doldurmadan kurban olabileceği söylenemez. Hakikaten bir yaşına varmamış ancak yetişkin olan oğlağını kurban etmek isteyen bir kimseye Hz. Peygamber, “Bu yalnızca sana mahsustur. Senden sonra diğeri için kâfi olmaz.” (Buhârî, Edâhî, 8) buyurmuştur.

 

Çok zayıf olmamalı

Kurbanlık hayvanın çok zayıf olmaması gerekir. Kurbanlıkların neyle beslendiği çok kıymetlidir. Fakat bunu anlamak çok kolay değil. Zira üreticilerin kimileri hayvanları mısır slajı yedirmekte ve bu mısır slajı büyükbaş hayvanların işkembesinde şişkinlik yaratıp kurbanlıkların daha ağır çıkmasını sağlamaktadır.

İki gözü görmeli, kulakları yerinde olmalı

Kurban alırken dikkat etmeniz gereken bir öteki nokta da hayvanın iki gözünün görmesi. Şayet bir tanesi görmüyorsa kurbanlık olamaz. Ayrıyeten kulaklarının da yerinde olması gerek. Kurbanın kuyruğunun üçte birinin olması gerekmektedir. Ayrıyeten boynuzlarının da yerinde olması gerekiyor.

Ayaklarında bir hastalık bulunmamalı

Ayaklarında bir hastalık bulunmamalı, kurbanlık hayvanı kesileceği yere götürürken kesinlikle hayvan kendi ayakları üzerinde gitmesi gerekmektedir.

2022 yılı Kurban kesim bedeli ne kadar?

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, 2022 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 2 bin 250 lira, yurt dışında 1800 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.