Mark Zuckerberg yöneltilen suçlamalara uzun bir yanıt verdi

Mark Zuckerberg yöneltilen suçlamalara uzun bir yanıt verdi

Zuckerberg yazısında, “Bu suçlamaların temelinde, para kazanmayı güvenlikten önde tuttuğumuz fikri yatıyor. Bu doğru değil” diye ifadelerine yer verdi. Kullanıcıların güvenliğinin şirketin kazanacağı paradan daha önemli olduğunun altını çizen Zuckerberg, akışta aile ve arkadaşların ön plana çıkarıldığını viral videoların ise ikinci plana atıldığını duyurdu. Akıştaki bu değişiklik bile şirketin aslında kullanıcılarına verdiği önemin para kazanmaya kıyasla daha önde olduğunun bir göstergesi.

Mark Zuckerberg, insanların Facebook’ta daha az zaman harcamasına sebep olacağını bilmelerine rağmen bu değişikliği yaptıklarını söyledi. Araştırmalara göre doğru karar bu yöndeymiş. Son zamanlarda Facebook’un “nefret dolu” ve “bölücü” içeriğe izin verdiği iddia ediliyordu. Zuckerberg, yazısında bunu “son derece mantıksız” olarak nitelendirdi. “Facebook reklamlardan para kazanıyor ve reklamcılar reklamlarını zararlı veya öfkeli içeriğin yanında istemiyorlar.”

Buna ek olarak Zuckerberg, Instagram’ın gençleri nasıl etkilediğine dair araştırmanın yanlış tanımlandığını ifade etti. Şirket her türlü saldırıya maruz kalsa da tüm iddialar yalanlanıyor. Instagram’ın gençler üzerinde kötü etkilere sebep olduğu araştırması yapılmıştı. Instagram’ın bu araştırmayı göz ardı ettiği iddia edliyor. Zuckerberg ise bununla ilgili “Araştırmayı göz ardı etmek isteseydik, neden bu önemli sorunları anlamak için endüstri lideri bir araştırma programı oluşturalım?” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.