Meclis’te elektronik yoklama periyodu

Meclis Genel Konseyi çalışmalarına artık elektronik yoklama ile başlayacak. Uygulama ile milletvekillerinin Genel Şura görüşmelerine iştiraki denetlenecek.

Birinci uygulama Meclis Başkanvekili Celal Adan tarafından gerçekleştirildi. Genel Kurul’da toplantı kâfi sayısı daha evvel Meclis Başkanvekilinin görsel kanaatine nazaran belirleniyordu.

Elektronik yoklama uygulamasının haziran ayı boyunca devam etmesi bekleniyor.

Bu teknikle, milletvekillerinin devamsızlığı ortaya çıkarılması ve yasama faaliyetlerine daha faal iştirakin sağlanması amaçlanıyor.

Anayasa ve Meclis İçtüzüğü’ne nazaran, bir milletvekili Meclis çalışmalarına özürsüz yahut müsaadesiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmazsa milletvekilliği düşürülebilir.

Yeni uygulama ile dokunulmazlığı kaldırılan ve hakkında yakalama kararı çıkartılan HDP milletvekili Semra Güzel’in de devamsızlığı tespit edilecek.

Meclis Başkanlık Divanı’nın hazırlayacağı rapor daha sonra Anayasa ve Adalet Komitesi üyelerinden oluşan Karma Komiteye gönderilecek. Karma Kurulu’nun raporu görüşmesinin akabinde ise Genel Kurul’da Güzel’in durumunun oylanması ve milletvekilliğinin düşürülmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.