Meta’nın “Project Cambria” AR / VR başlığı için yeni bilgiler geldi

Meta, düzenlenen Connect konferansı kapsamında Project Cambria adı verilen gelişmiş bir AR / VR başlığın müjdesini de vermişti.

Meta tarafından geliştirilen Project Cambria, prototip aşamasında yer aldığında çok fazla gündeme gelmiyor. Ancak ürün kesin şekilde aktif olarak geliştiriliyor. En son Brad Lynch tarafından paylaşılan yukarıdaki tasarımlar ile gündeme gelen başlık, yeni bilgilere göreyse sadece eğlenceye odaklanmayacak. Ürünü tanımlamak için kaynaklar “Yüz için Chromebook” gibi bir ibare kullanıyor. Bunun arkasında modelin iş için de kullanılabilecek olması yer alıyor. Aktarıldığı kadarıyla modelde kullanılacak yüksek çözünürlüklü ekran, uzun süreli metin okuma / yazma için de uygun durumda. Kişilerin başlığı kullanarak sunulacak özel araçlar yardımıyla e-posta gönderebileceği hatta bir aşama daha ileriye giderek kod yazabileceği belirtiliyor.

AR yapısından dolayı takarken çevreyi görmenize imkân tanıyacak ve yüksek ihtimalle sanal çalışma alanları / monitörleri oluşturabilecek Project Cambria, bugün birçok uygulamayı / servisi özel uygulamalar yerine web üzerinden açacak bilgisini de kazanmış durumda. Burada Meta’nın VR tarayıcısının kullanılacağı aktarılıyor.

Ürün hakkında bugün başka bilgiler de çıktı. Normalde 2022 yılının sonunda çıkarılması hedeflenen AR / VR başlık, söylendiği kadarıyla tedarik sorunları nedeniyle 2023 yılına kalmış durumda. Başlık için fiyat konusunda da ilk sızıntı geldi. Birden fazla kaynak ürün için 800 dolarlık bir fiyattan bahsediyor. Meta’nın sözcüsü ise fiyatın 800 dolardan ciddi şekilde daha yüksek olacağına işaret ediyor.

Daha önceki bilgilere üzerinden özel bir görüntü teknolojisine sahip olduğu bilinen başlık, AR temelinde fiziksel dünyaya yüksek çözünürlüklü renkli sanal objeler yerleştirebiliyor. Çok yüksek çözünürlükte olacağı ve mevcut Oculus modellerinden çok daha güçlü olacağı aktarılan Project Cambria, halen pazara hangi isim altında çıkacak bilinmiyor.

Bu arada firma yakında önemli bir adım daha atacak. Meta markası altında faaliyet gösterecek ilk fiziksel satış mağazası, geçtiğimiz hafta yapılan resmî açıklamaya göre 9 Mayıs tarihinde Burlingame, Kaliforniya merkezli olarak açılacak.

Bu mağaza içerisinde kişiler Meta’nın Portal serisi donanım ürünlerini ve eskiden Oculus adına sahip olan sanal gerçeklik başlıklarını deneyerek satın alabilecek. Kişilere özellikle VR başlıklar için geniş bir deneme alanı hazırladıklarını aktaran şirket, bu mağazaların ABD dışına çıkıp çıkmayacağı konusunda ise şimdilik detaylı bir bilgi vermiyor.

Project Cambria yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.