Ortak tercihleri Türkiye oldu

Stanford Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde insan makine etkileşimi alanında araştırmacı olarak çalışan Dr. Mine Saraç Stroppa, İtalya ve ABD’den sonra çalışmalarını Türkiye’ye taşıdı. Kadir Has Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde araştırmalarını başlatan Stroppa, fiziksel rehabilitasyon robotları tasarlayacak. Yeditepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitiren, Sabancı Üniversitesi’nde Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlayan Dr. Stroppa, doktorası algısal robotik alanında İtalya’da aldı. İspanya’da Rey Juan Carlos Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olan Dr. Stroppa, doktorasının ardından Stanfort Üniversitesi’ne geçerek araştırmalarını devam ettirdi. Stroppa, robotik ve robotiğin alt dalı olarak fiziksel rehabilitasyon için tasarlanan robotlar üzerinde çalıştığını anlattı:

“Felç geçirmiş, beyninde bir problemi nedeniyle uzuvlarını kullanamayan ya da fiziksel nedenlerden dolayı uzuvlarını kullanamayan hastalar için fizik tedavi hareketlerini birebir tekrarlanabilen robotlar tasarlıyoruz. Klinik çalışmalarla böyle bir robotun ek katkı sağlayıp sağlamadığını görmeye çalışıyoruz. Bunun çalışmalarını sürdüreceğim ama yönüm biraz daha dokunsal robotlara döndü.”

‘Etiket için istediler’

Yurt dışına gitmenin kendisine hem kişisel hem de kariyer olarak getirilerinin yüksek olduğunu söyleyen Stroppa, İtalya’ya ilk gittiğinde İngilizce ile her şeyi halledebileceğini düşündüğünü ancak yetmeyince İtalyanca öğrenmek zorunda kaldığını paylaştı. Doktorasını bitirdikten sonra eşi ile Amerika’da Stanford Üniversitesi’nden kabul aldıklarını, 2.5 sene doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaya başladığını belirten Stroppa, o günlerden bugünlere nasıl geldiğini anlattı:

“2020 senesinde pandemi patladı ve Türkiye’ye gelemedik. Dünyanın bir ucunda iki kişi kaldık, yalnızdık. O zaman bu kadar uzak olmaya değer mi gibi sorgulamalara başladık. İlk Avrupa’da birçok yere başvurdum. Ama gördüm ki birçok üniversite beni ben olduğum için değil Stanford Üniversitesi etiketi için ve iş yerindeki çeşitliliği artıracak bir kadın olduğum için istiyordu. Benim yaptığım araştırmaları desteklemekle ilgili niyetleri olmadığını fark ettim. Bu aşamada Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz hocam bana ulaştı ve çalışmalarımla ilgilendiklerini söyledi. Sonra eşimle dönüş kararımızı verdik. Buradaki bir öğrencinin hayalini gerçekleştirmesine katkım olursa ne mutlu bana.”

Gençlere öneri

Stroppa, yurt dışına gitmek isteyen gençlere “Her şeyi deneyin her yere başvurun her hocayı darlayın. Ön yargılarınızı bırakın hayatta her şey değişir. Soru sormayı öğrenin bundan kaçınmayın. Kendinize güvenin” dedi.

‘Bizim için en doğru tercih’

TÜBİTAK’ın projeleri sadece yurt dışında çalışan Türk bilim insanlarını kapsamıyor. Türkiye’ye gelerek bilimsel çalışmalar yapmak isteyen yabancı bilim insanlarına destek sağlanıyor. Bu bilim insanlarından biri de Dr. Fabio Stroppa. Stanford Üniversitesi’nden Türkiye’ye gelme kararı alan Dr. Fabio Stroppa, bilimsel çalışmalarını Kadir Has Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde sürdürecek. Polytechinc of Bari’den yazılım mühendisi olarak mezun olan ve yüksek lisansını da burada tamamlayan Dr. Fabio Stroppa, doktorası Algısal Robotik alanında yaptı. Stanford Üniversitesi’nde 2.5 yıl doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Yapay zekâ ve optimizasyon yöntemleri konusunda uzman olduğunu anlatan Dr. Stroppa, “Stanford’da yumuşak robotlar üzerine çalıştım. Bunlar tıpkı büyüyen bitkiler gibi vücutlarının büyüklüğünü değiştirebilen özel cihazlar. Benim bu cihazlarla olan çalışmalardaki rolüm her zaman yazılım ve akıllı kontrol kısmı ile ilgili. Onlarla insanlar arasındaki etkileşim yöntemlerini geliştiriyorum. Ve şimdi de buradayım” diye konuştu.

Felçli hastaları için

Dr. Stroppa, iş birliği yaptığı arkadaşlarıyla bu yumuşak robotları doğrudan Türkiye’de üretme planları olduğunu dile getirirken, şunları dedi: “Özellikle odaklanacağım iş, belirli bir görevi tamamlamak için bu robotların sahip olması gereken özellikleri ve ayrıca nasıl hareket etmeleri ve bunu başarmak için hangi yörüngeyi izlemeleri gerektiğini otomatik olarak tanımlayan yazılım ve araçlar geliştirmek olacaktır. Ayrıca doktora sırasında başladığım, felç geçirmiş hastaları robotlarla rehabilite etme çalışmalarına devam etmeyi planlıyorum.”

Dr. Stroppa, Türkiye’de öğrencilerin en çok imkânlara sahip olmak ve öğrenme yöntemlerini değiştirmeye ihtiyacı olduğunu gördüğünü anlattı. Dr. Stroppa, gençlerin ezberden çok eleştirisel düşünmeyi geliştirmeleri gerektiğini vurgularken, “Biri size bunu yapmanızı söylediği için yapmayın, yapmak istediğini şey bu olduğu için yapın. Ne yapmak istediğinizi ya da “büyüyünce” ne olacağınızı bilmiyorsanız bunda bir sorun yok. Kendinizi hayatın akışına bırakın ama kontrolü de bırakmayın. İngilizcenizi geliştirin” diyor.

YARIN: BİLİMSEL GÖRÜNÜRLÜĞÜMÜZÜ ARTIRMAK İSTİYORUM

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.