Özkan: Sonbahara hakikat kapalı alanlarda maske takacağız üzere duruyor

DUVAR -Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Özlenen Özkan, Covid-19 hadise sayılarındaki artışa dikkat çekti. Hastane acil servisine başvuran 100 hastadan 50’sinin olumlu olduğunu açıklayan Özkan, şu anda hastanede yatan 7 hasta olduğunu söyledi. AÜ Hastanesi’ndeki hadise durumunu açıklayan Özkan, hastaların çoklukla servis ve ağır bakım gereksinimi olmadığını belirtti.

DHA’ya konuşan Özkan, hastaların çok az kısmının yatışının gerçekleştiğini aktararak, “100 kişinin 50’si olumlu olmakla bir arada, 7 hastanın olduğu bir kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ nakli hastası olup, Covid’e yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı takip ediyoruz, onun dışında şu an Covid için yatırdığımız hasta yok. En çok başvurulan şikayetler boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve hafif öksürük” diye konuştu.

‘ALMANYA SONBAHARDA MASKE KULLANIMINA BAŞLAYACAK’

Geçen yıllardan bir deneyimleri olduğunu belirten Özkan, “Bütün planlar yapıldı. Ağır bakımların bir kısmının derhal Covid için dönüştürülme planları var. Hâlâ aşı yerlerimiz farklı. Günlük aşılanan 500 hastamız var. Şu an hem servis hem de ağır bakım için çok önemli yatış gerektirecek hasta yok. En büyük risk kümesi her vakit söylediğimiz üzere yaşlılar, organ nakli olan, kanser tedavisi gören ya da doğuştan immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların daha çok kendisini muhafazası, etrafındakilerin de sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara yanlışsız en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız üzere duruyor. Maske, uzaklık ve hijyen şu an için kâfi üzere duruyor” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.