Papa Francesco’dan emeklilik sinyali

Kanada’yı ziyaret eden Papa Francesco her seyahatinde olduğu gibi Roma’ya dönüş uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sağlık sorunları gibi nedenlerle emekli olmayı düşünüp düşünmediği sorusuna Papa şöyle yanıt verdi:

“Bu kapı açık, bu da normal bir seçenek ama bugüne kadar bu kapıyı çalmadım. Bu seçeneği düşünme ihtiyacı hissetmedim. Ama bu, yarından sonraki gün bunu düşünmeye başlamayacağım anlamına gelmiyor.”

Papa, benzer yöndeki başka bir soruya yanıt verirken de, “Kenara çekilme olasılığını da düşünebilirim, doğrusu bu bir felaket değil. Papa’lar değişebilir, bunda bir sorun yok” dedi.

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı konumunda olan papaların ölene kadar görevde kalma geleneği, yüzyıllar sonra 2013’te dönemin papası 16. Benedetto tarafından bozulmuştu.

“Fahri Papa” unvanını alan ve beyazlar giymekten vazgeçmeyen 95 yaşındaki emekli papa 16. Benedetto halen Vatikan’da yaşamayı sürdürüyor.

ÇİFT BAŞLILIK TARTIŞMALARI

Vatikan’da iki papa bulunmasının çift başlılığa yol açması; reformcu ve ilerlemeci görülen Francesco’dan hoşlanmayan muhafazakar Katolik kanatta önceki papayı referans alanların bulunması tartışma yaratan bir unsur.

Papa Francesco ise emekli olması halinde Vatikan’da yaşamayacağını ve “Fahri Papa” unvanı yerine “Fahri Roma Piskoposu” olarak anılmayı tercih edeceğini söylemişti.

85 yaşındaki Papa Francesco’nun istifa etmesi ihtimali özellikle sağlık sorunları nedeniyle gündeme geldi.

Gençliğinde geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle akciğerinin bir kısmı alınan Papa, kronik siyatik ağrıları çekiyor.

Papa geçen yıl olduğu kolon ameliyatı sonrası hala anestezinin etkilerinden mustarip olduğunu da söyledi. Son aylarda da dizindeki rahatsızlık nedeniyle sıklıkla tekerlekli sandalye kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.