Petrol piyasasında yükseliş sürüyor: Brent petrol ne kadar (25 ağustos 2022)

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 101,76 dolardan süreç görüyor.

Dün 101,87 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 101,22 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.30 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,53 artarak 101,76 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 95,19 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde, Rusya’nın ihracatındaki kesintiler, büyük üreticilerin üretimi kısma ihtimali ve ABD’deki bir rafinerinin kısmen kapatılması nedeniyle artan arz zahmeti tasaları tesirli oldu.

OPEC+ kümesi, eylül ayı için beklenenden daha düşük bir üretim artışına giderek petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma kararı almıştı. Küme, temmuz ve ağustos ayları için günlük 648 bin varil üretim artışı hedeflemişti.

HAM PETROL STOKLARI AZALDI

BP, çarşamba günü, bir elektrik yangını nedeniyle ABD’nin Indiana eyaletindeki günlük 430 bin varil kapasiteye sahip Whiting rafinerisinin kimi ünitelerini kapattığını bildirdi.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki azalış da talebin yüksek seyrettiği algısıyla fiyatları destekledi. ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 3 milyon 300 bin varil azalarak 421,7 milyon varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 450 bin varil azalacağı tarafındaydı.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 8 milyon 100 bin varil azalışla 453,1 milyon varile düştü.

ABD’NİN AKARYAKIT STOKLARI DA AZALDI

Söz konusu devirde ABD’nin akaryakıt stokları da 100 bin varil azalışla 215,6 milyon varil oldu.

Öte yandan, piyasalar, İran nükleer muahedesinde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile nükleer muahedeye ait taslak metne yönelik İran’ın görüşlerine karşılık verdiklerini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliğinin (AB) taslak metnine ait İran’ın görüşlerini AB aracılığıyla almıştık. Bu bahisteki incelemelerimiz bugün bitti ve AB’ye karşılık gönderdik” dedi.

Price, ABD’nin karşılığının içeriği konusunda ise rastgele bir detay paylaşmadı.

Brent petrolde teknik olarak 101,95 ile 102,08 dolar aralığının direnç, 101,64 ile 101,46 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.