Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Kritik uyarı geldi… Nükleer santral yakınında yaşayanlar tahliye edilsin!

Ukrayna ve Rus güçleri arasında devam eden çatışmalar sırasında Zaporijya Nükleer Santrali’nin başına Çernobil tarzı bir felaketin gelebileceğine dair endişeler artıyor.

Ukrayna, Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin yakınında yaşayan insanları, bir felaketin yakın olabileceğine dair korkuların yoğunlaşması nedeniyle evlerini boşaltmaya çağırdı.

İDDİAYI İNGİLİZ BASINI GÜNDEME TAŞIDI

İngiliz basınına yansıyan haberlere göre Ukrayna, yetkilileri, nükleer santral yakınında yaşayanları tahliye etmeye çağırdı.

Kiev, dün BM tarafından yapılan benzer bir çağrının ardından bugün de bölgede uluslararası bir misyon kurulması çağrısında bulundu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk bir kez daha Rusya’ya ‘sivil nüfusun nükleer santralin bitişiğindeki geçici olarak işgal edilmiş bölgeden tahliyesi için bir insani koridora’ izin vermesi için yalvardı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI TELEGRAM’DAN DUYURDU

Ancak Vereshchuk, Telegram’da daha da ileri gitti ve civarda yaşayan insanlara hitaben yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Zaporijya Nükleer Santrali’nin bitişiğindeki bölgelerin sakinlerine sesleniyorum… Tahliye edin! (Kiev tarafından) kontrol edilen bölgelere ulaşmanın bir yolunu bulun.”

İKİ TARAF DA BİRBİRİNİ SUÇLUYOR

Tesis, savaşın başlamasından kısa bir süre sonra Rus birlikleri tarafından işgal edildi. Ancak santral, son haftalarda, tesisin güç kaynağındaki sorunlarına ve çeşitli güvenlik endişelerine neden olan saldırılarla ilgili olarak Ukrayna ve Rusya’nın birbirini suçlamasıyla defalarca bombalandı.

Raporda, IAEA, santral çevresinde ‘bir nükleer güvenlik ve güvenlik koruma bölgesinin derhal kurulması’ çağrısında bulundu ve mevcut durumu ‘savunulmaz’ olarak nitelendirdi.

YAŞANACAKLAR TÜM KOMŞULARI ETKİLER!

Ukrayna nükleer ajansı, Rus işgali altındaki bölgede meydana gelebilecek bir kazanın sadece Ukrayna’yı değil, komşularını da etkileyeceği konusunda uyardı.

Ukrayna nükleer güvenlik kurumu başkanı Oleg Korikov, tesisin ‘güvenlik sistemlerine elektrik sağlamak için dizel enerji santralleri’ kullanmak zorunda kalabileceğini söyledi ve savaş koşullarında dizel yakıtı doldurmanın çok zor olduğu konusunda da uyarıda bulundu.

Korikov, böyle bir durumda ana riskin dizelin bitmesi ve bunun reaktörün aktif bölgesine zarar veren bir kazaya neden olması konusunu gündeme getirdi ve böyle bir olayın çevreye radyoaktif elementlerin salınmasına neden olabileceğinin altını çizdi.

UKRAYNA: TESİSİ KAPATMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Ukrayna, bugün yaptığı bir açıklamada, yakınında çatışmalar devam ederken, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’yı bir felaketi önlemek için kapatılmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Independent’te yer alan habere göre Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, son 24 saattir, tesisin yakınındaki köylerin ‘tanklar, havanlar, namlu ve jet topçuları’ tarafından yoğun bir şekilde bombalandığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.