Rusya’dan İstanbul’daki Ukrayna tahılı için yapılan toplantıya ait açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başşehir Moskova’da çevrim içi düzenlediği haftalık basın toplantısında, yeni bahislere ait açıklamalarda bulundu.

Ukrayna limanlarından tahıl çıkışının sağlanması için Türkiye, Rusya, Ukrayna askeri heyetleri ve BM heyeti ortasında İstanbul’da dün dörtlü toplantının yapıldığına dikkati çeken Zaharova, “Toplantıda, tahıl sorunu ayrıntılı halde ele alındı. Mümkün mutabakatların birtakım ögeleri formüle edilebildi. Bu ögeler, askeri kurumlar aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Türkiye’de görüşülüyor.” dedi.

Mariya Zaharova, tahıl ile ilgili temasların birebir formatta devam edeceğini belirtti.

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşa değinen Zaharova, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah sevk ettiğine işaret ederek, “ABD ve müttefikleri, Kiev rejiminin askeri kabiliyetini güçlendirmeye çalışsalar da Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri operasyon devam edecek ve Rus idaresinin belirlediği tüm gayeler yerine getirilecek.” diye konuştu.

“TÜRKİYE-ERMENİSTAN MÜNASEBETLERİNİN OLAĞANLAŞMASI SÜRECİ BÖLGENİN YARARINA”

Türkiye ve Ermenistan ortasındaki bağların olağanlaşması sürecine de değinen Zaharova, kelam konusu sürece ileride de dayanak sağlamaya hazır olduklarını lisana getirdi.

Zaharova, “Bunun, bölgenin istikrarı ve ekonomik refahının faydasına olduğu gerçeğinden hareket ediyoruz.” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.