Seçmen listeleri bugün askıya çıkarılacak! İşte seçim gününe kadar olacak süreç

Türkiye, 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek. Milyonlarca seçmen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili genel seçimlerinde oy kullanacak.

Seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular başladı.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI İÇİN SON GÜN 23 MART

Seçmenler tarafından aday gösterilecekler için 100 bin imza gerekiyor. O imzalar 22-27 Mart arasında ilçe seçim kurullarında toplanacak. TRT Haber’de yer alan habere göre; siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylığı başvuruları için son gün ise 23 Mart.

OY PUSULALARI İÇİN YSK’DA KURA ÇEKİLECEK

Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak. Böylece devletin zirvesindeki makam için propaganda dönemi başlayacak.

Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulalarındaki yerleri 1 Nisan’da, ittifakların ve siyasi partilerin yerleri ise 8 Nisan’da belirlenecek. Bunun için Yüksek Seçim Kurulu’nda kura çekilecek.

MİLLETVEKİLİ KESİN ADAY LİSTELERİ 19 NİSAN’A İLAN EDİLECEK

Siyasi partilerin seçim çevrelerine ait milletvekili aday listelerini teslim tarihi 9 Nisan’da sona erecek. Milletvekili kesin aday listeleri 19 Nisan’da ilan edilecek.

SEÇİM TAKVİMİ İŞLİYOR

Seçmen listeleri ilçe seçim kurullarınca bugün askıya çıkarılacak. Listeler 2 Nisan’da askıdan indirilecek. Adres değişiklik işlemlerini henüz tamamlayamayan depremzede seçmenler de bu tarihe kadar işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Hasta ve engellilerin seyyar sandıklarda oy kullanabilmesi için başvurular bugün başlayacak. ‘Seyyar sandık kurulu talep formu’ ile muhtarlıklara müracaat yapılacak.

YURT DIŞI SANDIK SAYILARI ARTI

Dışişleri Bakanlığı’nın, yurt dışında yaşayan Türklerin sandıklara ulaşımının kolaylaştırılması, seçimlere katılımının artırılmasına ilişkin yoğun yaşanan bazı merkezlere de sandık açılması konusunda taleplerin iletildiğine dikkat çekilen YSK kararında, oy kullanabilecek 75 ülke ve 156 temsilciliğe ilaveten vatandaşların yoğun bulundukları dokuz ülkedeki 25 yerleşim yerinde de sandık kurulmasına karar verildiği kaydedildi.

GÜMRÜK KAPILARI

YSK, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için oy kullanılacak gümrük kapılarını da belirledi. Gümrük kapılarına ilişkin karara göre, oy verme işlemi 27 Nisan Perşembe günü saat 08.00’de başlayacak ve 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

Kurul, oy kullanılabilecek 20 karayolu gümrük kapısı, 20 havalimanı gümrük kapısı ve dokuz liman gümrük kapısını şöyle ilan etti: Gürbulak, Aktaş, Türkgözü, Sarp, Kapıkule, Pazarkule, İpsala, Hamzabeyli, Karkamış, Üzümlü, Esendere, Kumlu, Cilvegözü, Öncüpınar, Çobanbey, Dilucu, Dereköy, Akçakale, Habur, Kapıköy, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Çardak, Diyarbakır, Hasan Polatkan, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Süleyman Demirel, İstanbul, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun Çarşamba, Trabzon ve Zonguldak Çaycuma havalimanları, Kuşadası, Ayvalık, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum, Marmaris ve Samsun limanları. (ANKARA Milliyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir