Sezgin Baran Korkmaz hakkında yeni sav: Birçok sırrı Sedat Peker’de…

Sözcü gazetesi muharriri Hürmet Öztürk, kara para aklamak, dolandırıcılık üzere çeşitli suçlamalar nedeniyle Türkiye ve ABD tarafından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılan ve geçen gün tutuklu bulunduğu Avusturya’dan ABD’ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye getirilmesinin aslında hiç istenmediğini savundu.

Öztürk, “Eğer istenseydi yurtdışına çıkış yasağı kaldırılmaz, gidişine müsaade verilmezdi. Çok değişik temasları olan Korkmaz’ın birçok kişi için söyleyecekleri vardır. Korkmaz, mahkemede ya konuşacak ya da konuşacağını bilen tesirli çevreler onun konuşmaması için isteklerini yerine getirecekti” yorumunu yaptı.

Yazısında Sedat Peker’in açıklamalarını da hatırlatan Öztürk, şunları kaydetti:

Sedat Peker’in, Korkmaz’ın  açıklamaları, ortaya çıkan ses kayıtları, bu işlerde çok çok büyük para trafiğini de gündeme getirdi. Sıkıntılı işlerinin “halledilmesi” için istenen para 10 milyon Euro… “Halledenler” tezgahının içinde olduğu öne sürülen isimleri duyunca, “Vay anasını, Türkiye’de meğerse neler oluyormuş neler?” demeye başladık. Ancak bunlar kimileri için olağan bir durumdu.

Açıkçası yazılmamak kaydıyla anlatılanları not bile almam, o hususta konuşmam, unutur giderim. Fakat, Baran’ı İçişleri Bakanı’nın 4 Aralık’ta makamına çağırtıp, ünlü bir iş insanından olan alacağını silmesini istediğini söylemesi, üstelik bu borcun silinmesinin “Devlet işi” olduğunu söylediğini belirtmesine hayret etmiştim. “Peki, bunun devlet işi olduğuna inandın mı?” dediğimde, asla inanmadığını, o yüzden 5 Aralık 2021’de Türkiye’den ayrıldığını anlatmıştı. SBK Holding’in işvereni Sezgin Baran Korkmaz’ın, bakanlığa çağrıldığında Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu ile KOM Daire Lideri Mahmut Çorumlu da bakanlığa gelmişti. Yani, kıymetli bir durum vardı.

“KORKMAZ’IN BİRÇOK SIRRI SEDAT PEKER’DE”

Suç ögesi varsa, bakanın Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunması gerekiyordu. Ancak, Peker’den her ay 10 bin dolar aldığını söylediği siyasetçinin ismini açıklamadı. Bu da kabahat. Ya da Bakan ileride hatalı duruma düşmemek için ismi savcıya bildirdi, “Soruşturma” uzayıp gidecek izlenimi doğdu.

Öztürk, “Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye getirilmesi durumunda gizli-saklı bir çok bağlantıyı öğrenebilecektik. O kadar rahat olmayın, Korkmaz kendisini kurtarmak için ABD’de de konuşacak. ABD, ondan çok şey öğrenecek. Tahminen, Sarraf üzere “itirafçı” olacak. Onun, ABD’ye gönderilmesi kimilerini çok rahatlattı, rahat nefes aldırdı. O kadar sevinmeyin, Korkmaz’ın birçok sırrı Sedat Peker’de. Bakarsınız, günün birinde onlar, Korkmaz’ın sesiyle patlar” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.