‘Sivas Katliamı Davası bir demokrasi sınavıdır’

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Madımak katliamının 29’uncu yılı düzenlenen aksiyon, protesto ve ağıtlarla anıldı.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından Sivas vilayetinde 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde ömürlerini yitiren 33 kişi için anma merasimi ve protestosu düzenlendi.

Etkinliğe dernek lideri Avukat Cem Yalçın, CHP İlçe Lideri Halil Karahan, sivil toplum örgütleri, dernek yöneticileri, müellifler ve edebiyatçılar katıldı.

“SİVAS DAVASI BİR KAMU DAVASI OLARAK SÜRÜYOR”

Dernek ismine basın açıklamasını okuyan Naciye Bayır, 1993 yılındaki olayların başlama anını, nedenini ve gelişimini anlattı. Bayır, şu tabirleri kullandı;

*Sivas davası hali hazırda bir kamu davası olarak sürüyor ve memleketler arası mahkemelere taşınmıştır. Sivas Katliamı davası bir demokrasi imtihanıdır, insanlık davasıdır. Sivas davası bir vicdan davasıdır. Bu vicdan hepimizindir.

“İNSANLIK TARİHİNDE BU TÜRLÜ BİR VAHŞET GÖRÜLMEMİŞTİR”

*İnsanlık tarihinde din ismine işlenen bu türlü bir vahşet görülmemiştir. Neredeyse hiçbir gerçek failin yargılanmadığı 29 yıl evvel gerçekleşen davanın seyri üzere, daha öncesinde yaşanan Dersim, Çorum, Maraş katliamlarıyla birlikte bugünlerde neler yaşayacağımızın tohumlarını da attı. 3 solcudan dev örgüt çıkartan devlet, Sivas’tan bir örgütlü hareket çıkartamadı.

*Devlete nazaran yaşananların bütün sebebi tahrikti. Bizi yönettiğini düşündüğümüz devlet ve siyaseti; “tarikat- mafya-ticaret” ortasına sıkışmış durumdadır. İnsanlık tarihinde din ismine işlenen bu türlü bir vahşet görülmemiştir.

*Sivas katliamı gerek Alevi örgütlenmesinde gerekse Alevilerin şuurunda bir dönüm noktası olmuştur.

KATLİAMDAN ÇIKARILAN DERSLER”

Bayır açıklamasının sonunda ise Sivas katliamından çıkan birinci ve temel dersin, sırf ve sadece kendi gücüne ve örgütlülüğüne güvenmenin zaruriliği olduğunu belirterek, “Aleviliğe yönelik ağır bir kuşatmanın yaşandığı ve akınların gündeme geldiği şu günlerde Alevilerin hak ve özgürlük çabası için güçlü dayanışmanın yaratılması zaruriliği her zamankinden daha yakıcıdır. Sivas katliamı insanlık kabahatidir ve bu insanlık cürmünün aydınlanması için gayretimiz devam edecektir” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bayır’ın basın açıklamasının akabinde katliamda ölen isimler tek tek okundu ve her birinin ismine karanfiller bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.