Sivas’tan korkutan haber: Birinci vefat haberi geldi!

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kolu Doç. Dr. Seyit Ali Büyüktuna, “KKKA hastasının kan yahut öteki beden sıvılarına mazur kalındığında hastalık bulaşabiliyor. Hastalık ülkemizde en çok Tokat, Sivas, Çorum üzere Kelkit vadisi bölgesinde daha sık görülüyor” dedi.

Kenelerin sebep olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının insanlara kenenin tutunmasının yanında hayvanların kan ve beden sıvılarıyla da bulaşabildiğini söyledi. Havaların ısınmasıyla olay yatışlarının başladığını belirten Doç. Dr. Büyüktuna, bu yıl hastanelerine KKKA kuşkusuyla 27 olayın geldiğini, bunlardan 19 olayın PCR testinin olumlu olduğunu ve şimdiye kadar bir kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

TOKAT, SİVAS VE ÇORUM RİSK ALTINDA

Doç. Dr. Seyit Ali Büyüktuna, tüm kene temaslarının KKKA açısından riskli olduğuna dikkat çekerek, “Kırım Kongo Kanamalı Ateş insanlarda ortaya çıkan kene kaynaklı kıymetli bir hastalık. Dünyada birçok ülkede görülüyor. Ülkemizde de bilhassa Kelkit vadisi dediğimiz bölgede sıklıkla ortaya çıkan bir hastalık. Bu hastalık daha çok kırsal alan sakinleri ve tarım çalışanları ortasında görülüyor. Sıklıkla enfekte olmuş kenelerin yapışması ya da korunmasız ellerin kenelerle direkt temas etmesi ya da enfekte hayvanların kan ve dokularına maruz kalınmasıyla bulaşır. Bunun dışında KKKA hastasının kan yahut öbür beden sıvılarına mazur kalındığında hastalık bulaşabiliyor. Hastalık ülkemizde en çok Tokat, Sivas, Çorum üzere Kelkit vadisi bölgesinde daha sık görülüyor” dedi.

“BULAŞMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK”

Risk guruplarından bahseden Doç. Dr. Büyüktuna, “Kırsal kesimde yaşayan hayvancılık ve tarım işiyle uğraşan bireylere bulaşma ihtimali daha yüksek. Zira bunlar kenelerin hayat döngüsünde epeyce değerli rol oynuyorlar. Bunun dışında riskli guruplarımız veterinerler, mezbaha çalışanları, çobanlar, çiftçiler bunların hepsi risk kümeleri olarak tanımlanabilir. Bizim bölgemizde kene zehirlidir yahut değildir deme talihimiz yok, aslında biz kene tahlili yapmıyoruz ancak bölgemizdeki kenelerden bulaşan, endemik seyreden hastalık olduğu için tüm kene temaslarını KKKA açısından riskli buluyoruz” dedi.

“ŞU ANA KADAR BİR HASTAMIZI KAYBETTİK”

Hastaneye gelen olaylar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Büyüktuna “İklim kuralları kene popülasyonu açısından hayli değerli. Bilhassa bahar ve yaz aylarında Hyalomma dediğimiz kenelerin döngüsünde artış oluyor. Bilhassa ılık geçen kış devri ya da yağış ölçüsünün az olduğu bahar ve yaz aylarında hastalık daha fazla görülüyor. Zira kene popülasyonu bu periyotta artış gösteriyor. İlimiz esasen bölge hastanesi olarak hizmet veriyor. Bugün itibariyle 27 kuşkulu hasta yatırdık, bunlardan 19 adedinin de PCR testi olumlu olarak geldi. Şu ana kadar da bir hastamızı kaybettik” dedi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.