Sri Lanka’da yeni devlet lideri 20 Temmuz’da seçilecek

Sri Lanka Parlamento Lideri Mahinda Yapa Abeywardena, parlamentonun 15 Temmuz’da tekrar toplanacağını ve yeni devlet liderinin 20 Temmuz’da seçeceğini bildirdi.

Sri Lanka’da ekonomik krizin patlak vermesi sonrası halk sokaklara inmiş, Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın 13 Temmuz’da istifa edeceği açıklanmıştı.

Sri Lanka Parlamento Lideri Mahinda Yapa Abeywardena yaptığı açıklamada, parlamentonun 15 Temmuz’da tekrar toplanacağını ve yeni devlet liderinin 20 Temmuz’da seçeceğini bildirdi.

Abeywardena, “Bir sonraki devlet lideri adayları 19 Temmuz’da parlamentoya sunulacak. 20 Temmuz’da parlamento yeni devlet liderini seçmek için oy kullanacak. Bugün yapılan parti başkanları toplantısında, Anayasa’ya uygun tüm partilerden oluşan yeni bir hükümetin kurulmasını sağlamak ve temel hizmetleri sürdürmek için bunun gerekli olduğu konusunda muahedeye varıldı” dedi.

Öte yandan Sri Lanka’da öfkeli protestocular Rajapaksa’nın başkanlık konutunu basmış ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin konutunu ateşe vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.