Teksas’taki okul saldırısından yeni manzaralar: Polis 77 dakika beklemiş

ABD’nin Teksas eyaletindeki bir okulda 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve 19 öğrenci ile 2 öğretmenin vefatıyla sonuçlanan silahlı atağa ait yeni imgeler yayınlandı. Polisin saldırgana 77 dakika sonra müdahale ettiği ortaya çıktı.

ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Uvalde’de 24 Mayıs’ta Robb İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen ve 19’u çocuk toplam 21 kişinin öldürüldüğü silahlı akına dair başlatılan soruşturma sürüyor.

“The Austin American-Statesman” isimli lokal gazete tarafından atağa dair elde edilen yeni imgeler paylaşıldı. İmajlarda atak anına ilişkin okulun farklı noktalarındaki güvenlik kamerası görüntüleri yer aldı.

Otoparkta kaydedilen imajlara nazaran 18 yaşındaki saldırgan süratle girdiği virajda kaza yaparken, kendisine yaklaşan 2 bireye ateş açıyor. Birinin son anda kaçtığı kameralara yansıyor. Bu sırada okuldakiler ve dışarıdakiler 911’i arayıp polise ihbarda bulunuyor, saldırgan ise elinde yarı otomatik silahla lokal saatle 11.33’te okula giriyor.

Saldırgan sınıflara gerçek yönelirken, saniyeler sonra kamera açısına giren bir çocuk, sınıfa dönmek üzere tuvaletten çıkıyor. Köşeyi dönen çocuk, silahlı saldırganın sınıf kapısının yanında durduğunu fark edince geri dönerken, saldırgan girdiği sınıfta arka arda ateş açıyor. Saatler 11.36’yı gösterdiğinde ise polislerin sınıflara gerçek ilerlediği ve bir müddet sonra duyulan silah sesiyle birlikte geri çekildikleri görülüyor. Daha sonra 11.52’de okula ağır silahlı ve can yelekli polisler geliyor. Saldırgana müdahale etmek için yeniden dakikalarca beklendiği kameraya yansıyor. Polis olay yerine geldikten 45 dakika sonra sınıflardan en az 4 el daha silah sesi duyuluyor. Güvenlik kamerasına nazaran saat 12.50’de polis, saldırgana müdahale ediyor.

18 yaşındaki Salvador Ramos, “AR-15” tipi otomatik akın silahı ile 24 Mayıs’ta girdiği okulda 19’u çocuk, 2’si öğretmen olmak üzere toplam 21 kişiyi öldürmüştü.

POLİSİN GEÇ MÜDAHALESİ REAKSİYON ÇEKMİŞTİ

Saat 11.33’te okula giren saldırgana 12.50’de, yani 77 dakika sonra müdahale edildiği güvenlik kameralarınca tespit edilirken, polise yöneltilen “geç müdahale” tenkitleri bir kere daha gündeme geldi.

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw 28 Mayıs’ta gerçekleştirdiği basın toplantısında, polise yönelik artan tenkitlere verdiği karşılıkta olay yerine taktik timlerinin gelmesini beklemenin “yanlış bir karar” olduğunu belirtmişti. McCraw, polisin, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos’un girdiği sınıfta barikat kurduğuna ve çocukların risk altında olmadığına inandığını söyleyerek, “Polis o vakit çocuklar için daha fazla tehdit olmadığına, sınıfa girmek için hazırlık konusunda vakitleri olduğuna ikna olmuştu. Natürel ki bu hakikat bir karar değildi. Yanlış bir karardı” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.